Jednou vetou

Riaditeľ továrne, kde nastal výbuch, bol v piatok odvolaný pre inú nehodu

Dym stúpa po explózii v továrni na výrobu výbušnín 1. júna 2019 v ruskom meste Dzeržinsk. Po výbuchoch a požiari v továrni na výrobu výbušnín v ruskom meste Dzeržinsk vyhľadalo lekársku pomoc 79 ľudí. Stav 15 spomedzi nich si vyžiadal hospitalizáci.

foto: TASR/AP

Po výbuchoch a požiari v továrni na výrobu výbušnín v ruskom meste Dzeržinsk vyhľadalo lekársku pomoc 79 ľudí. Stav 15 spomedzi nich si vyžiadal hospitalizáciu, informovala tlačová služba ruského ministerstva zdravotníctva s tým, že ide o zamestnancov továrne. Stav jednej zranenej ženy považujú lekári za vážny, dodala agentúra TASS.

Po výbuchu a požiari v továrni v Dzeržinsku je zranených 38 ľudí

TASS však súčasne informoval, že ministerstvo pre mimoriadne situácie uvádza inú bilanciu – podľa nej bolo zranených 42 ľudí, pričom 38 z nich sú zamestnanci továrne, zvyšní štyria sú miestni obyvatelia.

K požiaru a následnému výbuchu došlo v sobotu v prevádzke na výrobu výbušnín v meste Dzeržinsk, ktoré leží v Nižnonovgorodskej oblasti ležiacej v centre európskej časti Ruska.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy informovala, že hasičom sa už medzičasom podarilo uhasiť požiar, ktorý vypukol v samotnej továrni a ktorý zachvátil aj priľahlý les. Požiar vyčíňal na ploche asi 1200 metrov štvorcových.

Echo dodalo, že v areáli továrne bolo po sérii výbuchov poškodených päť budov. Tlakovou vlnou po explózii boli vybité sklené výplne na oknách viac ako 200 budov v okolí vrátane školy. Silu výbuchov pocítili aj obyvatelia obcí vzdialených od Dzeržinska niekoľko desiatok kilometrov, uviedlo Echo Moskvy.

Ruské médiá informovali, že možnou príčinou série explózií a požiaru mohlo byť nedodržanie technologických postupov a pravidiel bezpečnosti pri výrobe.

Maďarský súd nariadil vziať kapitána výletnej lode do väzby

TASS dodal, že generálneho riaditeľa továrne Kristall v piatok odvolali z funkcie za „systematické porušovanie pravidiel bezpečnosti pri práci v priemyselnom objekte“. Jeho odvolanie súviselo so závermi komisie, ktorá vyšetrovala príčiny a okolnosti mimoriadnej udalosti, ku ktorej v tejto továrni došlo 4. apríla tohto roku.

Prevádzka, kde došlo k výbuchom, je súčasťou štátneho výskumného ústavu Kristall založeného v 50. rokoch 20. storočia. Špecializuje sa na tvorbu výbušnín a ich komponentov, ako aj bezpečné technológie na ich výrobu, testovanie, prepravu a likvidáciu. V roku 2011 začal pracovať pod kontrolou štátnej korporácie Rostechnologija.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia