Jednou vetou

Rodičov „džihádistu Jacka“ odsúdili za to, že synovi posielali peniaze

Ilustračná foto

foto: TASR

Rodičov mladíka, ktorý konvertoval na islam a vycestoval do Sýrie, aby sa tam pridal k teroristickej organizácii Islamský štát, odsúdili v piatok v Británii na 15 mesiacov väzenia podmienečne za to, že sa svojmu synovi pokúšali do Sýrie posielať peniaze. Informovala o tom agentúra AP.

John Letts (58) a Sally Laneová (57) z Oxfordu, rodičia mladíka prezývaného britskými médiami ako „džihádista Jack“, uviedli, že konali tak, ako by sa na ich mieste správali všetci rodičia, keď sa svojmu v súčasnosti 23-ročnému synovi pokúšali poslať peniaze.

Pár sa podľa vlastných slov obával, že ich syn je uväznený v sýrskej Rakke a v smrteľnom nebezpečenstve. Podľa prokurátorky Alison Morganovej rodičia len „zatvárali oči“ pred tým, čo bolo očividné.

Islamskí militanti zabili pri pokuse o útek holandského zajatca

Britské úrady zároveň uviedli, že rodičia boli vopred varovaní, aby synovi peniaze neposielali, lebo tak riskujú súdne stíhanie. Radu sa však rozhodli neuposlúchnuť a Jackovi Lettsovi poslali alebo sa pokúsili poslať dovedna 1723 libier (1931 eur).

Jack Letts, ktorý má dvojaké britsko-kanadské občianstvo, vycestoval z Oxfordu v roku 2014 ako 18-ročný. Jeho rodičia sa domnievali, že odišiel na Blízky východ, konkrétne do Jordánska, aby sa tam učil arabčinu. Neskôr sa mal presťahovať do Kuvajtu a oženiť sa. Následne mal skončiť v Sýrii, kde sa pridal k džihádistom z IS.

Francúzski džihádisti odsúdení v Iraku mali spravodlivý proces

V roku 2015 zverejnil na Facebooku príspevok, v ktorom tvrdil, že by rád spáchal „mučenícku operáciu“ na skupine britských vojakov. Neskôr však vyhlásil, že by sa rád vrátil domov do Británie.

V roku 2017 opustil organizáciu Islamský štát, uvádza spravodajská stanica BBC. Posledné dva roky je tento mladík v kurdskom zajatí na severe Sýrie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia