Jednou vetou

Rodina sa rozlúčila so zosnulým prezidentom Mugabem

Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe

foto: TASR/AP

Rodina bývalého zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho sa zišla v sobotu v jeho vidieckej usadlosti v dedine Kutama na pohrebnom obrade tri týždne po smrti tohto dlhoročného zimbabwianskeho lídra, píše agentúra AFP.

Mugabe zomrel 6. septembra v singapurskej nemocnici vo veku 95-rokov.

Mugabeho telesné pozostatky vystavili na nádvorí jeho domu v okrese Zvimba, približne 90 kilometrov západne od hlavného mesta Harare. Rakva bola vyzdobená zimbabwianskou vlajkou.

Mugabeho pohreb odložia o mesiac, pochovajú ho v mauzóleu

Na obrad prišli stovky smútiacich, napriek tomu, že malo ísť pôvodne o súkromnú rozlúčku v kruhu rodiny. Niektorí mali tričká s Mugabeho podobizňou, iní tancovali a spievali, alebo iba ticho sedeli pod pripravenými bielymi stanmi. Medzi prítomnými nebol žiadny vyššie postavený zástupca vlády.

Mugabe, bývalý povstalecký vodca, sa dostal k moci v roku 1980 po získaní nezávislosti Zimbabwe od Británie a na čele krajiny stál nasledujúcich 37 rokov a sedem mesiacov. Zosadili ho v novembri 2017 počas armádou podporovaného prevratu, čím sa skončila jeho autoritárska vláda poznačená politickým prenasledovaním a ekonomickým úpadkom.  Exprezidentov zdravotný stav sa prudko zhoršil po jeho zvrhnutí a pravidelne navštevoval Singapur, kde ho liečili.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím