Jednou vetou

Rok 2018 potvrdil klesajúci počet žiadateľov o azyl v krajinách EÚ

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Rok 2018 potvrdil klesajúci trend počtu žiadostí o udelenie azylu v členských krajinách EÚ a v Nórsku a vo Švajčiarsku. Počet žiadostí klesá už tretí rok po sebe, uviedol v stredu Európsky podporný úrad pre azyl (EASO) vo svojej najnovšej správe.

Údaje tejto agentúry EÚ ukázali, že vlani bolo uznaných menej žiadostí (34 percent) v porovnaní s rokom 2017 (40 percent).

Nemci považujú Spojené štáty za najväčšiu hrozbu pre svetový mier

V roku 2018 bolo podaných 634.700 žiadostí o azyl, čo je desať percent menej ako v roku 2017 a na úrovni roku 2014, teda spred vypuknutia migračnej krízy. Najvýraznejší pokles žiadostí o azyl bol však v roku 2017, keď EASO zaznamenal pokles počtu žiadostí o 44 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Vlani stúpol počet žiadostí o azyl najmä z Turecka, Iránu a z ďalších krajín s liberalizovaným vízovým režimom. Už druhý rok po sebe narastá počet žiadostí z Gruzínska či Venezuely, vlani badateľne stúpol počet žiadateľov z Kolumbie a Palestíny.

Krajinou, odkiaľ prišlo najviac žiadateľov o udelenie azylu, bola Sýria, avšak vlaňajšok predstavoval 25-percentný pokles v porovnaní s rokom 2017. Na druhom a treťom mieste (podľa počtu žiadostí) sa ocitli občania Afganistanu a Iraku.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Skupina krajín EÚ+ (EÚ plus Nórsko a Švajčiarsko) spoločne vydala vlani 593.500 prvostupňových rozhodnutí o azyle, čo je o 40 percent menej ako v roku 2017, avšak stále výrazne viac ako v období pred vypuknutím migračnej krízy.

Najúspešnejší boli žiadatelia zo Sýrie, Jemenu a Eritrey, zatiaľ čo najnižší podiel kladných rozhodnutí mali Gruzínci a Gambijčania.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba