Rok po násilí v Charlottesville Trump uviedol, že odsudzuje všetok rasizmus

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v sobotu uviedol, že odsudzuje "všetky druhy rasizmu a násilných činov", pričom vyzval na jednotu pred výročím pochodu belošských nacionalistov v meste Charlottesville v štáte Virgínia, ktorý poznačilo krvavé násilie.

Trump si v dňoch po minuloročnom pochode v Charlottesville vyslúžil značnú kritiku za to, že dal na rovnakú úroveň belošských nacionalistov a protidemonštrantov, keď vyhlásil, že „obe strany“ sú zodpovedné za vtedajšie násilie, pripomína v správe agentúra Reuters.

Trump ocenil Mexiko, zatiať čo Kanade pohrozil clami na autá

Túto sobotu Trump na Twitteri napísal, že „nepokoje“ v Charlottesville viedli „k zbytočnej smrti a rozdeleniu“. „Musíme sa spojiť ako krajina. Odsudzujem všetky druhy rasizmu a násilných činov. Mier VŠETKÝM Američanom!“

Belošský nacionalisti sa vlani 12. augusta zišli v Charlottesville na zhromaždení nazvanom „Zjednoťte pravicu“, ktoré ohlásili ako protest proti odstráneniu pamätníka venovaného konfederačnému generálovi Robertovi Leeovi.

Mičev: Skončime hru na to, že propagácia fašizmu a rasizmu nie je trestná

Voči tomuto pochodu prišli protestovať protidemonštranti. Do skupiny z nich vrazil autom James Alex Fields junior, ktorý zabil 32-ročnú Heather Heyerovú a zranil desiatky ďalších ľudí. Fields poprel vinu v prípade obvinení z útoku, proces s ním sa má začať v novembri.

Organizátor vlaňajšieho pochodu, belošský nacionalista Jason Kessler, nedostal tento rok povolenie na ďalšie zhromaždenie „Zjednoťte pravicu 2“ v Charlottesville. Povolili mu však demonštráciu v hlavnom meste USA Washingtone, ktorá sa uskutoční v nedeľu pri Bielom dome. Podľa udeleného povolenia počítajú organizátori so 400 účastníkmi. Odporcovia už vyzvali na „masovú mobilizáciu“ proti pravicovým extrémistom, uviedla agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Lídri EÚ dohodu s Londýnom otvárať nechcú, sú ochotní dať záruky, povedal Pellegrini