Jednou vetou

Rokovania s USA spôsobia jedine materiálnu a duševnú ujmu, uviedol Chameneí

Najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí

Foto: TASR/AP

Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí pred začiatkom medzinárodnej konferencie o Iráne a Blízkom východe v Poľsku uviedol, že rokovania so Spojenými štátmi "neprinesú nič viac než len materiálnu a duševnú ujmu".

Podľa agentúry AP je toto Chameneího vyjadrenie súčasťou sedemstranového vyhlásenia, ktoré v stredu zverejnila iránska štátna televízia.

„Čo sa týka Spojených štátov, tak riešenie akýchkoľvek otázok je nemysliteľné a rokovania s nimi neprinesú nič viac než len materiálnu a duševnú ujmu,“ povedal Chameneí.

Pompeo: USA chcú posilniť vzťahy so Slovenskom v obrane aj obchode

AP pripomenula, že po vlaňajšom rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 sú teraz vzťahy medzi Teheránom a Washingtonom veľmi napäté.

Na summite vo Varšave sa 13.-14. februára zúčastnia ministri z celého sveta vrátane poradcov amerického prezidenta Jareda Kushnera a Jasona Greenblatta, ako aj ministra zahraničných vecí Spojených štátov Mikea Pompea.

V Poľsku sa začína medzinárodná konferencia o Blízkom východe

Irán na konferenciu nedostal pozvánku. Podľa poľského ministra zahraničných vecí Jacka Czaputowicza by prítomnosť Iránu na konferencii brzdila rozhovory, pretože jazyk, ktorý Teherán používa, je „ťažko akceptovať“.

Spojené štáty a Poľsko, ktoré summit vo Varšave usporadúvajú, uviedli, že konferencia je zameraná na podporu mieru a bezpečnosti v tomto regióne. Zdá sa však, že jej cieľom je skôr snaha izolovať Irán, domnieva sa AP.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba