Jednou vetou

Rozhovory o Jemene vo Švédsku môžu dopomôcť k mierovému riešeniu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Spojené arabské emiráty (SAE) považujú pripravované mierové rozhovory o Jemene vo Švédsku, ktoré sprostredkuje Organizácia Spojených národov, za "veľmi dôležitú príležitosť" na nastolenie mieru v tejto vojnou zmietanej krajine. Uviedol to v utorok minister zahraničných vecí SAE Anwar Gargáš.

Dobrovoľníci budujú odolné komunity, znie téma Medzinárodného dňa dobrovoľníkov

„Evakuácia (šiitských) bojovníkov húsíov zo Saná je ďalším prejavom toho, že jemenská vláda a arabská koalícia mier podporujú,“ napísal na Twitteri šéf diplomacie SAE, ktoré sú súčasťou koalície arabských krajín bojujúcej v Jemene.

„Veríme, že Švédsko ponúkne veľmi dôležitú príležitosť úspešne sa zaoberať politickým riešením pre Jemen,“ uviedol podľa agentúry AFP Gargáš.

Lietadlo OSN v pondelok z jemenskej metropoly Saná evakuovalo 50 zranených bojovníkov z radov šiitských povstalcov nazývaných húsíovia.

Vojenská koalícia vedená Saudskou Arábiou, ktorá v Jemene proti povstalcom bojuje, v pondelok uviedla, že takýto krok žiadal osobitný vyslanec OSN pre Jemen Martin Griffiths. Koalícia s ním súhlasila ako s opatrením zameraným na vytvorenie dôvery pred mierovými rozhovormi vo Švédsku.

Estónsky parlament vyjadril v spore s Ruskom podporu Ukrajine

Šiitskí povstalci húsíovia uplynulý štvrtok vyjadrili záujem zúčastniť sa na týchto rokovaniach pod podmienkou, že budú mať zaručený bezpečný návrat do vlasti. Medzinárodne uznaná vláda Jemenu podporovaná Saudskou Arábiou taktiež oznámila, že sa plánuje na chystaných rozhovoroch zúčastniť.

OSN sa dlhodobo snaží oživiť mierové rokovania medzi medzinárodne uznávanou vládu jemenského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího a húsíjmi podporovanými Iránom.

Predchádzajúce kolo rokovaní plánované na september zlyhalo práve po tom, ako húsíovia odmietli vyslať svoju delegáciu do Ženevy. Obávali sa totiž, že OSN nedokáže garantovať ich bezpečný návrat do vlasti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia