Rozprávky a cirkusová šou. Rusko reaguje na slová Mayovej

Britská premiérka Theresa Mayová

Foto: archívne, TASR/AP

Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo v pondelok tvrdenie britskej premiérky Theresy Mayovej, že za útokom na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v britskom meste Salisbury stojí Moskva, za "rozprávky" a "cirkusovú šou". Informovala o tom agentúra Interfax.

„Predtým, ako začnete písať nové rozprávky, nech niekto v Kráľovstve povie, čo ukončilo predchádzajúce prípady týkajúce sa Litvinenka, Berezovského a mnohých ďalších, ktorí záhadne zomreli na britskej pôde. Ide o cirkusovú šou v britskom parlamente,“ povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Britská premiéra predtým v parlamente povedala, že bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija boli v anglickom meste Salisbury otrávení vojenskou bojovou chemickou látkou. Podľa nej je „veľmi pravdepodobné“, že za útok na 66-ročného Skripaľa a jeho 33-ročnú dcéru je zodpovedné Rusko.

Mayová pred poslancami tiež povedala, že v súvislosti s týmto prípadom si Británia predvolala ruského veľvyslanca, aby vysvetlil, ako sa ruská chemická bojová látka dostala do Británie. Mayová ďalej uviedla, že ak sa dokáže, že za útokom stojí Moskva, jej vláda to bude považovať za „nezákonné použitie sily“ zo strany Ruska. Britské úrady predbežne látku identifikovali ako Novičok, čo je nervovoparalytický bojový prostriedok ruskej výroby.

Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred nákupným centrom v meste Salisbury. Obaja sa stále nachádzajú v kritickom stave. Vo vážnom stave je aj policajt, ktorý sa im pokúšal pomôcť. Polícia prípad vyšetruje ako útok neznámou nervovoparalytickou látkou. Skripaľa v roku 2006 usvedčili v Rusku zo špionáže pre Britániu. Neskôr mu trest skrátili a v roku 2010 sa v rámci výmeny špiónov dostal na slobodu. Bývalý agent odvtedy žil utiahnutým životom v Salisbury.

Môže vás zaujímať

Traja muži hromadne znásilnili francúzsku turistku