Jednou vetou

Rozsah útokov na deti v konfliktných zónach dosiahol šokujúcu úroveň, uvádza UNICEF

Na archívnej snímke šesťročný sýrsky chlapec Ahmed sedí v zničenej školskej triede v sýrskom meste Idlib

Foto: archívne, TASR/AP

Rozsah útokov na deti žijúce v zónach ozbrojených konfliktov vo svete dosiahol tento rok šokujúcu úroveň. Uviedol to vo štvrtok Detský fond OSN (UNICEF), z vyhlásenia ktorého citovala agentúra DPA.

Útoky na deti predstavujú „flagrantné“ nerešpektovanie medzinárodného práva, ktoré chráni tých najbezbrannejších, píše organizácia vo vyhlásení.

Pre hlad a choroby umiera v Jemene denne 130 detí, poukazuje to správa Save the Children

„Deti sú vystavené útokom a brutálnemu násiliu vo svojich domovoch, na školách a ihriskách,“ upozornil riaditeľ UNICEF pre krízové situácie Manuel Fontaine. Podľa neho sa svet s takouto brutalitou nesmie zmieriť a začať ju považovať za normálny stav.

Deti, ktoré sa stali terčom útokov v zónach konfliktov po celom svete, sa používajú ako ľudské štíty, zabíjajú ich, zmrzačujú a verbujú ich za bojovníkov. Znásilňovanie, manželstvá z donútenia, únosy a zotročovanie sa podľa UNICEF stali bežnými praktikami od Sýrie, cez Jemen až po Nigériu a Mjanmarsko, upozorňuje v správe UNICEF.

Takmer 17 miliónov bábätiek dýcha toxický vzduch, uvádza správ UNICEF

Milióny ďalších detí sa stali nepriamymi obeťami týchto konfliktov – trpia podvýživou, chorobami a psychickými traumami, nemajú v dôsledku bojov prístup k potravinám, vode či k zdravotným a hygienickým potrebám.

Správa uvádza rôzne alarmujúce štatistiky vrátane toho, že v regióne Kasai v Konžskej demokratickej republike (KDR) násilie vyhnalo z domovov už 850.000 detí; akútnou podvýživou tam trpí približne 350.000 detí.
Agentúra DPA pripomína, že v bojoch v Jemene zahynulo alebo bolo zranených najmenej 5000 detí s tým, že aktuálne čísla sa môžu ešte zvýšiť. Zároveň tu humanitárnu pomoc potrebuje viac ako 11 miliónov detí.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení