Jednou vetou

Rúhání naznačil možnosť vstúpiť do rokovaní s USA

Iránsky prezident Hasan Rúhání

Foto: TASR/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání v sobotu naznačil, že Irán by mohol byť ochotný rokovať so Spojenými štátmi, ak by Washington dodržiaval medzinárodné pravidlá. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Sme za logiku a rokovanie, ak (druhá strana) zasadne za rokovací stôl s úctou a bude dodržiavať medzinárodné pravidlá, nie keď vydá rozkaz rokovať,“ uviedol podľa polooficiálnej tlačovej agentúry Fars iránsky prezident.

Saudská Arábia Iránu: Čo je veľa, to je veľa

Teherán opakovane označil rozhodnutie Spojených štátov odstúpiť od jadrovej dohody z roku 2015 za porušenie medzinárodných pravidiel. Zároveň tiež odmietol americké sankcie ako prostriedok, ktorého cieľom je donútiť islamskú republiku, aby s Washingtonom vstúpila do rokovaní o novej dohode.

Irán 8. mája oznámil pozastavenie plnenia svojej časti záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody uzavretej s USA, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou, Nemeckom a EÚ. Irán sa ňou zaviazal zastaviť svoj jadrový program výmenou za zmiernenie sankcií.

Irán tiež oznámil, že pozastavenie plnenia jadrovej dohody z jeho strany v praxi znamená, že si bude ponechávať prebytok obohateného uránu a nebude ho predávať, k čomu ho dohoda zaväzovala. Zároveň bude pokračovať v obohacovaní uránu na vyššiu úroveň, ak sa do 60 dní nedohodnú nové podmienky jadrovej dohody.

Chameneí kritizoval Rúháního a Zarífa v súvislosti s jadrovou dohodou

Irán sa pre tento krok rozhodol rok po tom, ako od dohody — napriek nesúhlasu spojencov — odstúpili Spojené štáty. Tie zároveň obnovili jednostranné sankcie, ktoré boli zrušené výmenou za to, že Teherán obmedzí svoj jadrový program.

Napätie medzi Washingtonom a Teheránom v posledných týždňoch narastá. USA vyslali do oblasti Perzského zálivu v reakcii na údajné hrozby zo strany Iránu útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry B-52.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia