Jednou vetou

Rúhání očakáva, že USA budú čeliť dôsledkom narušenia vzdušného priestoru

Iránsky prezident Hasan Rúhání

foto: TASR/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání požaduje od medzinárodného spoločenstva, aby podniklo kroky proti Spojeným štátom v súvislosti s incidentom zo štvrtka, keď americké bezposádkové lietadlo podľa Teheránu narušilo iránsky vzdušný priestor. Tlačová agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na vyhlásenie Rúháního kancelárie.

„Tento najnovší incident bolo opätovným porušením medzinárodných noriem,“ vyhlásil prezident v nedeľu, keď sa v Teheráne stretol s predsedníčkou Medziparlamentnej únie Gabrielou Cuevasovou-Barronovou. „Keďže ignorovali naše varovania, museli sme ten dron zostreliť,“ vysvetlil Rúhání a pripomenul, že štvrtková udalosť vyvolala ďalšie napätie v regióne Perzského zálivu.

Irán oznámil, že iný incident s dronom sa stal aj koncom mája

„Z tohto dôvodu očakávame primeranú odozvu zo strany medzinárodného spoločenstva a jasné kroky proti tomuto druhu priestupkov,“ vyjadril sa iránsky prezident.

Iránske sily zostrelili americký prieskumný dron po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Washingtonom a Teheránom a sérii útokov na ropné tankery v Perzskom zálive. Incident vyvolal obavy z otvorenej vojenskej konfrontácie. Kým Washington trvá na tom, že k zostreleniu došlo nad medzinárodnými vodami, Irán tvrdí, že dron sa pohyboval v jeho vzdušnom priestore.

Bolton: Irán si nesmie mýliť opatrnosť USA so slabosťou

Americký osobitný splnomocnenec pre Irán v nedeľu vyzval „všetky národy, aby využili diplomatické úsilie a naliehali na Irán, aby deeskaloval situáciu a odpovedal na diplomaciu diplomaciou“. „Nemáme záujem o… vojenský konflikt s Iránom. Postavenie našich síl v danom regióne sme vylepšili pre čisto obranné účely,“ citovala agentúra AFP vyjadrenie Briana Hooka pred novinármi v Kuvajte.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia