Jednou vetou

Rúhání varoval Trumpa: Vojna s Iránom by bola matkou všetkých vojen

Iránsky prezident Hasan Rúhání

foto: TASR/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání varoval v nedeľu amerického prezidenta Donalda Trumpa pred vedením nepriateľskej politiky voči Teheránu. Informujú o tom agentúry Reuters a DPA.

„Pán Trump, nehrajte sa s levím chvostom, viedlo by to len k ľútosti,“ povedal Rúhání na schôdzke s iránskymi diplomatmi. „Američania by mali vedieť, že mier s Iránom je matkou všetkých mierov… rovnako ako vojna (s Iránom) by bola matkou všetkých vojen,“ uviedol iránsky prezident, ktorého vyjadrenia citovala štátna tlačová agentúra IRNA.

Trump podporu referenda na východe Ukrajiny nezvažuje

„Nie ste v pozícii podnecovať iránsky národ proti bezpečnosti a záujmom Iránu,“ podotkol Rúhání s očividnou narážkou na údajné úsilie Washingtonu destabilizovať iránsku islamistickú vládu.

Irán čelí stúpajúcemu nátlaku zo strany USA i hroziacim sankciám po Trumpovom rozhodnutí odstúpiť od kľúčovej jadrovej dohody o iránskom jadrovom programe.

Irán má momentálne k dispozícii asi 950 ton uránu, informoval Sálehí

Trumpova administratíva podľa agentúry Reuters spustila ofenzívu v podobe prejavov a internetových komunikácií s cieľom podnietiť nepokoje a prispieť k nátlaku na Irán, aby ukončil jadrový program a podporu militantných skupín.

Kampaň podľa súčasných i bývalých amerických predstaviteľov vykresľuje iránskych vodcov v nepriaznivom svetle, využívajúc pritom niekedy zveličujúce informácie či informácie v protiklade s inými oficiálnymi vyhláseniami.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi