Jednou vetou

Rúhání žiada USA a európskych lídrov o dôkazy, že Irán útočil v SA

Iránsky prezident Hasan Rúhání

foto: TASR/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání vyzval vo štvrtok USA a európskych lídrov, aby prišli s dôkazmi, ktoré podporia ich tvrdenia, že jeho krajina vykonala septembrové útoky na dôležité ropné zariadenia v Saudskej Arábii.

 „Tí, ktorí vyslovili obvinenia, musia poskytnúť aj potrebné dôkazy,“ povedal Rúhání podľa agentúry AFP novinárom v New Yorku deň po tom, ako vystúpil s prejavom v rozprave 74. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

Washington i Rijád obvinili Teherán zo zodpovednosti za útoky na ropné zariadenia Bikajk a Churajs ležiace na východe Saudskej Arábie, ku ktorým došlo 14. septembra. K útokom sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia podporovaní Iránom, proti ktorým v Jemene bojuje medzinárodná vojenská koalícia na čele s Rijádom. Samotný Irán však obvinenia z účasti na útokoch popiera.

Siedmi zadržaní kalatánski aktivisti zostávajú vo väzbe

Zo zodpovednosti za útoky obvinili v pondelok Teherán aj lídri Francúzska, Nemecka a Británie, ktoré patria k signatárom jadrovej dohody s Iránom. Teherán tieto tvrdenia označil za „absurdné“ a zodpovednosť poprel.

„Ak máte akékoľvek dôkazy či dokumentáciu, prosím, sprístupnite mi ich,“ odkázal im Rúhání a dodal, že USA, Francúzsko, Británia a Nemecko „by mali prestať“ dodávať zbrane Saudskej Arábii.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva