Jednou vetou

Rumuni hlasovali v referende proti kontroverzným justičným reformám vlády

Ilustračné foto

foto: TASR

Rumuni v nedeľňajšom referende drvivou väčšinou hlasov podporili iniciatívu zameranú proti kontroverzným opatreniam, ktorými chce tamojšia vláda reformovať justíciu. Vyplýva to z výsledkov, ktoré v pondelok zverejnila ústredná volebná komisia, informuje agentúra AP.

Podľa výsledkov až 80 percent voličov súhlasne odpovedalo na dve referendové otázky, ktorých cieľom je vyvinúť tlak na vládu a prinúť ju ustúpiť od snahy oslabiť platné protikorupčné zákony, ako aj zabrániť amnestiám a omilosťovaniu osôb usvedčených z korupcie.

Rumunsko dostalo pre nedostatky v súdnictve varovanie z Bruselu

Účasť na referende dosiahla 41,3 percenta. Dostatočne tak prekonala 30-percentnú hranicu potrebnú na to, aby bol plebiscit platný.

Referendum, ktoré sa v Rumunsku konalo popri voľbách do Európskeho parlamentu, zvolal prezident Klaus Iohannis. „Rumuni hlasovali za to, aby zločinci a kriminálnici ostali vo väzení, kam patria,“ povedal po zverejnení výsledkov.

Najvplyvnejší rumunský politik krajiny nastúpil na výkon trestu do väzenia

Výsledky už komentovala aj Európska komisia, ktorá v pondelok podľa agentúry AFP rumunskú vládu vyzvala, aby si vypočula „jasné posolstvo“ voličov a „zaistila nezávislý súdny systém“, ktorý nepripúšťa „žiadnu beztrestnosť pre kriminálnikov“ a „nijakú toleranciu korupcie“. Komisia zároveň varovala, že ak Bukurešť nezmení ohľadom justície svoje smerovanie, mohla by čeliť sankciám.

V Rumunsku sa v uplynulých rokoch konalo množstvo protestov, na ktorých občania demonštrovali proti zámerom vlády reformovať súdnictvo spôsobom, ktorý kritici označujú za snahu o oslabenie boja s korupciou, pripomína agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia