Rumunského exprezidenta Iliesca obvinili zo zločinov proti ľudskosti

Rumunský exprezident Ion Iliescu

foto: TASR/AP

Rumunská vojenská prokuratúra obvinila v utorok bývalého prezidenta Iona Iliesca z údajných zločinov proti ľudskosti počas násilného povstania, ktoré zvrhlo komunistického lídra Nicolae Ceaušesca v decembri 1989. Informoval o tom spravodajský server BalkanInsight.com.

Prokuratúra si 88-ročného Iliesca predvolala v utorok ráno a oznámila mu obvinenie. Bývalá hlava štátu strávila na prokuratúre približne hodinu a odmietla obvinenie komentovať.

Rumunský prezident Klaus Iohannis schválil 13. apríla žiadosť na stíhanie Iliesca a expremiéra Petreho Romana pre obvinenia zo zločinov proti ľudskosti za ich úlohu počas krvavej protikomunistickej revolúcie v krajine. Prezident potom požiadal ministra spravodlivosti, aby pristúpil k stíhaniu Iliesca, Romana, ako aj bývalého podpredsedu vlády Gelu Voicana Voiculesca.

Všetci traja založili Front národnej spásy v čase, keď došlo k zvrhnutiu komunistického lídra Ceaušesca a jeho neskoršej poprave 25. decembra 1989. Agentúra AP pripomína, že počas rumunského povstania zahynulo približne 1104 ľudí – veľká väčšina po Ceaušescovom zvrhnutí.

Iliesca, bývalého popredného komunistického predstaviteľa, zvolili za prezidenta trikrát. Dlhodobo popieral, že by mal moc nad milíciami a inými, ktorí strieľali do neozbrojených demonštrantov počas povstania.

Takmer tri desaťročia po páde komunizmu odsúdili za straty na životoch v čase revolúcie iba dvoch generálov, pričom zostávajú pochybnosti, či povstanie bolo ozajstnou revolúciou alebo vojenským pučom, dodáva agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Obete holokaustu kritizujú Kurza za nedostatočný boj proti antisemitizmu