Jednou vetou

Rumunsko odmietlo vydať Ankare tureckého novinára

Duchovný Fethullah Gülen

Foto: rferl.org, archív

Rumunský súd zamietol v piatok žiadosť Ankary o vydanie tureckého novinára Kamila Demirkayu, ktorý je podľa Turecka napojený na moslimského duchovného Fethullaha Gülena obviňovaného zo zosnovania neúspešného pokusu o štátny prevrat v roku 2016. Informovala o tom agentúra AP.

Verdikt rumunského odvolacieho súdu nie je konečný. Prokuratúra na súde tvrdila, že Ankara o vydanie žurnalistu požiadala na základe „politických či ideologických dôvodov“, pričom súd v rozhodnutí uviedol, že podmienky na vydanie „neboli splnené“, priblížila agentúra AFP s odvolaním sa na rumunské médiá.

Demirkayu zadržali 5. decembra po tom, čo Ankara požiadala o jeho vydanie, pričom ho označila za „člena zločineckej teroristickej skupiny“. Samotný novinár obvinenia odmieta. Tvrdí tiež, že „spravodlivosť v Turecku nefunguje“ a v Rumunsku požiadal o politický azyl. Prostredníctvom svojho syna Nusreta Demirkayu povedal AP, že rumunskej justícii dôveruje. Dodal, že sa obáva o novinárov väznených v Turecku a dúfa, že ich čoskoro prepustia.

Turecko si založilo vlastnú vesmírnu agentúru

Demirkayov prípad pobúril rumunskú verejnosť, pričom petíciu za to, aby ho Bukurešť nevydala Ankare podpísalo vyše 7000 ľudí. Vedenie rumunskej mutácie tureckých novín Zaman uviedlo, že ich zamestnanca zatkli „na príkaz“ tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Kamil Demirkaya (58) žije v Bukurešti dva roky s manželkou a synom a pre zmienené noviny píše o „zneužívaní moci v Ankare“.

Turecký opozičný denník Zaman, kritický k Erdoganovi, prestal vychádzať v rámci čistiek, ktoré vláda spustila po pokuse o štátny prevrat. Noviny majú aktuálne svoje mutácie v Rumunsku i Bulharsku.

Duchovný Fethullah Gülen žijúci v americkom exile akúkoľvek spojitosť so zmareným pokusom o prevrat odmieta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia