Jednou vetou

Rumunský parlament prijal opatrenia, ktoré obmedzia právomoci prokurátorov

Rumunská premiérka, dlhoročná europoslankyňa a kandidátka vládnej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Viorica Dancilová

foto: TASR/AP

Rumunský parlament v pondelok schválil kontroverzné zákonné opatrenia na obmedzenie právomocí prokurátorov. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa kritikov ide o krok, z ktorého bude profitovať šéf vládnucich sociálnych demokratov (PSD) Liviu Dragnea. Ten je totiž v súčasnosti vyšetrovaný na základe podozrenia z korupcie.

Medzi novinkami je aj opatrenie, podľa ktorého vyšetrovanie nemôže trvať dlhšie ako jeden rok, čo v praxi znamená, že niektoré z prípadov budú automaticky odložené, ak nedôjde k vzneseniu obvinenia. Dotknúť by sa to mohlo najmä prípadov vyšetrovania korupcie, ktoré v minulosti trvali aj niekoľko rokov.

Čítajte viac: Rumunov pobúrila ilustrácia Halepovej v časopise Charlie Hebdo

Agentúra DPA pripomenula, že Dragnea síce vedie Sociálnodemokratickú stranu (PSD), ale nemôže vykonávať funkciu premiéra, pretože bol v roku 2016 odsúdený za volebný podvod. Okrem toho rumunská protikorupčná prokuratúra začala proti nemu nové vyšetrovanie pre podozrenie zo zneužitia fondov Európskej únie.

Dragnea sa však podľa DPA snaží riadiť vládu zo zákulisia a vytvárať podmienky pre svoj návrat na post premiéra.

Tento štvrtok sa v Rumunsku očakáva vydanie súdneho rozhodnutia vo veci obvinenia z korupcie voči Dragneovi.

Prečítajte si tiež: Rumunského exprezidenta Iliesca obvinili zo zločinov proti ľudskosti

Agentúra DPA informovala, že rumunské opozičné strany plánujú napadnúť prijaté zákony na ústavnom súde, kde je však väčšina sudcov lojálna vláde.

Vláda premiérky Vioriky Dancilaovej sa v súčasnosti pokúša obmedziť prácu protikorupčnej prokuratúry (DNA), ktorú však Európska únia oceňuje a vyzdvihuje. Sociálni demokrati sa, naopak, snažia dosiahnuť, aby prezident Klaus Iohannis odvolal šéfku DNA Lauru Kövesiovú.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia