Jednou vetou

Rus podozrivý zo špionáže ostáva vo väzbe

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Nórsky súd v stredu rozhodol, že Rusa podozrivého zo špionáže, ktorej sa mal dopustiť počas minulotýždňovej konferencie na pôde nórskeho parlamentu, možno dva týždne zadržiavať vo väzbe. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa odvolacieho súdu v Oslo, ktorý potvrdil príslušné rozhodnutie súdu nižšej inštancie, totiž existujú dôkazy, že ruský občan Michail Bočkariov získaval na pôde parlamentu informácie z počítačových a bezdrôtových sietí.
Uistenie zo strany ruskej ambasády v Oslo, že Rus krajinu bez povolenia neopustí, ani keď ho prepustia, súd považoval za nedostatočné. „Nie je pravdepodobné, že podozrivý konal sám,“ tvrdí sa v zdôvodnení súdneho rozhodnutia.

Dánska polícia pátra po väzňovi a ozbrojencoch, ktorí ho odviezli z nemocnice

Ruské ministerstvo zahraničných vecí žiadalo, aby Nórsko stiahlo „absurdné obvinenia“ a prepustilo Bočkariova, ktorého medzičasom identifikovali ako zamestnanca hornej komory ruského parlamentu.

Michaila Bočkariova zadržali v piatok na letisku v Osle pre podozrenie zo špionáže. Tej sa mal dopustiť počas dvojdňovej medzinárodnej konferencie Európskeho centra pre parlamentný výskum a dokumentáciu (ECPRD) zameranej na digitalizáciu, ktorá sa konala v nórskom parlamente.

V dôsledku náhleho ochladenia zahynul v Rumunsku mladý turista

Nórska tajná služba PST žiadala príslušné úrady o povolenie zadržať Rusa na dva týždne, čím chcela zabrániť potenciálnemu zničeniu dôkazov. Preventívne bezpečnostné opatrenia prijal tiež samotný parlament.

Samotný Bočkariov podľa slov svojej právnej zástupkyne Hege Aakreovej popiera všetky obvinenia a celý incident považuje za „nedorozumenie“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia