Rusi hlasovaním vybrali názvy pre trojicu nových zbraňových systémov

Ruský prezident Vladimír Putin

foto: TASR/AP

Trojica nových zbraňových systémov, ktoré predstavil začiatkom marca počas prejavu o stave štátu ruský prezident Vladimir Putin, dostala pomenovania. Rozhodli o nich ľudia, ktorí sa zapojili do hlasovania na webovej stránke rezortu obrany, informovala v piatok agentúra Reuters.

Laserový komplex bude pomenovaný „Peresvet“ po stredovekom ruskom pravoslávnom mníchovi a bojovníkovi Alexandrovi Peresvetovi, ktorý sa v 14. storočí zúčastnil na bitke proti Mongolom. Peresvet je vysoko uctievaný niektorými duchovnými ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorej vplyv za Putina vzrástol.

Strela s plochou dráhou letu na jadrový pohon, ktorá je podľa prezidenta schopná zasiahnuť takmer akékoľvek miesto na Zemi a vyhnúť sa americkému protiraketovému štítu, bude niesť označenie „Burevestnik“, čo je ruský výraz pre víchrovníka – druh vtáka, ktorý podľa námorníckych povier predpovedá zlé počasie.

Víťazným názvom pre podmorský jadrový dron je „Poseidon“, po starogréckom bohovi mora, vodných živlov a zemetrasenia. Bezpilotný dron štartuje z ponorky, dokáže zasiahnuť lietadlové lode a pobrežné zariadenia a je nevystopovateľný. Tento názov však niektorí Rusi skritizovali ako príliš cudzo znejúci.

Hlasovanie, na ktorom sa zúčastnilo viac než sedem miliónov ľudí, sa skončilo vo štvrtok večer. Išlo o prvý prípad v dejinách Ruska, keď o označení zbraňových systémov rozhodla verejnosť, píše Reuters. Medzi návrhmi, ktoré sa v plebiscite nedostali do finálneho výberu, figurujú „Stalin“ alebo „Palmyra“.

Môže vás zaujímať

Tisíce demonštrantov žiadali zastaviť pokusy na zvieratách pri Hamburgu