Jednou vetou

Ruská televízia odvysielala telefonát Skripaľovej, čoskoro vraj opustí nemocnicu

Otrávená Julia Skripaľ a bývalý ruský dvojitý agent Sergei Skripal.

foto: reuters

Ruská štátna televízia odvysielala záznam telefonického rozhovoru, pri ktorom údajne Julija Skripaľová hovorí sesternici, že sa rýchlo zotavuje a už skoro opustí nemocnicu. Jej otec, bývalý agent Sergej Skripaľ, je údajne v zdravotne poriadku a nie je "nezvratne postihnutý." Píše o tom český spravodajský portál idnes.cz.

„Všetko je v poriadku. Teraz ( otec ) odpočíva, spí. Všetci sme zdravotne v poriadku. Nikto nebol nezvratne postihnutý. To je všetko, čoskoro sa odhlásim ( z nemocnice ). Všetko je OK,“ povedala Julia v spomínanej nahrávke podľa agentúry Interfax. Záznam rozhovoru odvysielala ruská štátna televízia s upozornením, že neručí za pravosť nahrávky, ktorú jej poskytla Viktorija Skripaľová.

Viktorija tvrdí, že jej Julija sama zatelefonovala v stredu večer, krátko potom, čo sa médiám posťažovala, že ešte nemohla so sesternicou hovoriť. Chcela by ju v pondelok navštíviť, nevie však, či dostane britské víza. „Viki, nikto ti víza nedá,“ tvrdí údajne Juliin hlas na nahrávke. „Vieš, aká je situácia. Uvidíme sa neskôr.“

V kauze Sergeja a Julije Skripaľových, otrávených začiatkom marca v Británii jedom novičok, sa chce angažovať Marina Litvinenková, vdova po bývalom ruskom agentovi otrávenom v Londýne v roku 2006 rádioaktívnym polóniom. V prípade oboch otráv Londýn tvrdí, že za útokmi stojí Moskva, ktorá to popiera. Viktorija Skripaľová chce príbuznú odviesť do Ruska.

Berlín chce od Británie dôkazy o ruskej vine

Británia musí predložiť dôkaz, že Rusko stálo za otrávením bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry, povedal tajomník nemeckého ministerstva zahraničných vecí pre vzťahy s Ruskom Gernot Erler. Podľa neho v tomto smere rastie tlak na britskú vládu potom, čo britské vojenské laboratórium v Porton Downe v utorok pripustilo, že nemôže preukázať ruský pôvod nervovoparalytickej látky.

„To protirečí tomu, čo sme predtým počuli od britských politikov, a určite to zvýši tlak na Britániu, aby predložila ďalšie dôkazy o tom, že stopy presvedčivo vedú do Moskvy,“ povedal Erler v rozhovore s televíziou ARD. Zároveň dodal, že informácie tajných služieb zrejme viedli k tomu, že v súvislosti s pokusom o vraždu bývalého agenta obvinila priamo ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Zjavne z britskej strany existovali také správy, založené na informáciách tajných služieb, takže nielen Porton Down zohral svoju úlohu, ale tiež dodatočné informácie,“ dodal Erler. „Ale tie nie sú verejne známe a nie je tu tlak na to, aby bolo týchto informácií odhalených viac, inak celá vec nie je transparentná,“ dodal Erler.

Denník The Times pritom vo štvrtok prišiel s tvrdením, že britskí vyšetrovatelia boli s použitím vedeckej analýzy a spravodajských informácií schopní už v dňoch bezprostredne po útoku identifikovať zdroj látky, ktorá otrávila Skripaľa a jeho dcéru.

Nemecko rovnako ako Británia, USA a ďalšie západné štáty kvôli útoku zo 4.marca vypovedalo ruských diplomatov. Rusko reagovalo recipročne. Erler zdôraznil, že stupňovanie napätia medzi Západom a Ruskom sa musí skončiť. Vyzval rovnako Organizáciu pre zákaz chemických zbraní, aby urobila nezávislé vyšetrovanie okolo jedovatej látky použitej pri útoku na Skripaľa.

Článok prevzatý z portálu Idnes.cz

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia