Jednou vetou

Ruská ústredná volebná komisia nepovolila Navaľnému kandidovať vo voľbách prezidenta

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj sa pripravuje na rozhovor s novinármi, 18. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) v pondelok oficiálne odmietla zaregistrovať opozičného aktivistu Alexeja Navaľného ako kandidáta prezidentských volieb, ktoré sa v Rusku uskutočnia v marci budúceho roku. Informovala o tom agentúra TASS.

Podľa TASS svoje rozhodnutie ÚVK zdôvodnila tým, že Navaľnyj bol právoplatne odsúdený za podvod.
Agentúra RIA Novosti spresnila, že ÚVK v pondelok odmietla zaregistrovať iniciatívnu skupinu na podporu Alexeja Navaľného, ktorý chcel v prezidentských voľbách kandidovať ako nezávislý.

V Rusku sa začala kampaň pred marcovými prezidentskými voľbami

Všetky dokumenty a doklady potrebné na registráciu kandidáta prezidentských volieb Navaľnyj doručil ÚVK v nedeľu. Predsedníčka ÚVK Ella Pamfilovová oznámila, že ÚVK nemá žiadne výhrady voči dokladom, ktoré Navaľnyj predložil.

Navaľnyj, ktorý je aj známym protikorupčným blogerom, bol odsúdený za spreneveru v kauze Kirovles. Osoba odsúdená za závažný trestný čin môže v prezidentských voľbách kandidovať až 10 rokov po absolvovaní trestu, vyplýva zo zákona o voľbách prezidenta Ruskej federácie.

Jednotné Rusko podporí Putinovu kandidatúru na prezidenta, Sobčaková má program

Pamfilovová sa dávnejšie vyjadrila, že Navaľnyj by mohol o svojej účasti v prezidentských voľbách uvažovať až po roku 2028.

Navaľnyj avizoval, že v prípade, že ÚVK odmietne jeho kandidatúru vo voľbách, bude viesť kampaň za bojkotovanie hlasovania, ktorého jednoznačným favoritom je súčasný prezident Vladimir Putin. Navaľnyj je podľa agentúry AP najväčšou výzvou, akej Putin čelí za všetky roky strávené pri moci.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí