Jednou vetou

Ruská volebná komisia ukončila registráciu prezidentských kandidátov

Ruský prezident Vladimír Putin.

Foto: TASR/AP

Ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) ukončila vo štvrtok proces registrácie kandidátov na prezidentský úrad. Všetky potrebné podmienky splnilo osem osôb - jeden nezávislý a sedem straníckych kandidátov, informovala agentúra TASS.

Kandidátmi, ktorých ÚVK zaregistrovala, sú: Sergej Baburin (Ruský všenárodný zväz), Pavel Grudinin (Komunistická strana Ruskej federácie), Grigorij Javlinskij (nominovaný stranou Jabloko), Vladimir Putin (nezávislý), Xenija Sobčaková (Občianska iniciatíva), Maxim Surajkin (Komunisti Ruska), Boris Titov (Strana rastu) a Vladimir Žirinovskij (Liberálnodemokratická strana Ruska).

Jednoznačným favoritom volieb vypísaných na 18. marca je úradujúci prezident Vladimir Putin. Ak by sa hlasovanie konalo už túto nedeľu, Putin by dostal 71,4 percenta hlasov, vyplýva z najnovšieho prieskumu Všeruského centra na prieskum verejnej mienky (VCIOM), ktorý sa uskutočnil v týždni od 29. januára do 4. februára. V predchádzajúcom prieskume VCIOM podporilo Putina 69,9 percenta opýtaných.

Súčasný ruský prezident má v tomto prieskume obrovský náskok pred svojimi súpermi. Druhý Pavel Grudinin by získal len 6,9 percenta a tretí Vladimir Žirinovskij 5,7 percenta. Volieb je podľa prieskumu pripravených zúčastniť sa 79,3 percenta respondentov.

Putin musel ako nezávislý kandidát zozbierať na registráciu najmenej 300.000 podpisov voličov, pričom z jedného regiónu Ruska ich mohlo byť najviac 7500. Kandidáti parlamentných strán boli od zberu podpisov oslobodení.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia