Jednou vetou

Ruské bezpečnostné zložky rozbili bunku, ktorá financovala extrémistov z IS

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Ruské bezpečnostné zložky zadržali v Moskve deväť osôb pre podozrenie z financovania príslušníkov extrémistického hnutia Islamský štát (IS). S odvolaním sa na tlačovú službu moskovského riaditeľstva Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom) o tom v piatok informovala agentúra Interfax.

Nemecko dá Rusku informácie o 500.000 sovietskych zajatcoch z 2. svetovej vojny

Organizátor kriminálnej bunky a jeho spolupáchatelia sa podľa Sledkomu „pod ťarchou dôkazov priznali“.

Podľa vyšetrovateľov sa pravdepodobný organizátor bunky pridal k IS počas pobytu v Egypte. Keď sa v roku 2015 vrátil do Ruska, začal hľadať ďalších sympatizantov tohto radikálneho hnutia, ktorí by boli ochotní poskytovať organizácii materiálnu pomoc.

Táto osoba následne v nemenovanej aplikácii vytvorila skupinu, do ktorej pridávala „overené osoby“, ochotné financovať bojovníkov IS v Iraku a Sýrii. Do tejto skupiny vstúpili približne tri desiatky ľudí.

Zo správy Sledkomu tiež vyplýva, že organizátor sa s jednotlivými členmi skupiny stretával osobitne na predmestí Moskvy, kde tieto osoby následne „prisahali vernosť teroristickej organizácii (IS)“.

Tanker Stena Impero opustil iránske vody

Predpokladaný organizátor bunky pochádza z prevažne moslimskej Kabardsko-balkarskej republiky – federálneho subjektu ruskej federácie na severnom Kaukaze.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím