Jednou vetou

Ruské médiá informovali o smrti ruských kontraktorov v Sýrii

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov

Foto: TASR/AP

Niektoré ruské médiá v uplynulých dňoch informovali o viacerých ruských dobrovoľníkoch platených súkromnými spoločnosťami, ktorí prišli o život pri amerických náletoch v Sýrii. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa v utorok zdržal komentára k tejto kauze. Uviedol, že správy o tom treba preveriť, a novinárov odkázal na ministerstvo obrany, informovala agentúra AP.

Ruské médiá priniesli správy, že ruskí kontraktori boli súčasťou jednotiek sýrskych vládnych síl, ktoré postupovali k ropným poliam v provincii Dajr az-Zaur na východe Sýrie a stali sa pritom minulý týždeň terčom náletov amerických lietadiel.

Smrť piatich ruských občanov

Predstavitelia americkej armády na margo udalostí v provincii Dajr az-Zaur vysvetlili, že nálety na jednotky podporované sýrskou vládou boli reakciou na „nevyprovokovaný útok“ provládnych jednotiek na jedno z veliteľstiev Sýrskych demokratických síl (SDF), Spojenými štátmi podporovaného zoskupenia kurdských a arabských milícií.

K mohutnému útoku provládnych bojovníkov došlo v provincii Dajr az-Zaur niekoľko kilometrov od rieky Eufrat. Vo veliteľstve sa v čase útoku nachádzali aj príslušníci americkej armády, nikto z nich však neutrpel zranenia.
Ruské ministerstvo obrany sa vyjadrilo, že jeho jednotky pôsobiace v Sýrii sa na danej útočnej operácii po boku sýrskej vládnej armády nezúčastnili.

Agentúra Interfax v utorok pripomenula správy niektorých ruských médií z pondelka, keď informovali o smrti piatich ruských občanov v Sýrii. Nešlo pritom o príslušníkov ruských ozbrojených síl. Ich smrť údajne súvisí aj s náletmi lietadiel koalície vedenej USA v provincii Dajr az-Zaur.

Nepotvrdené informácie sa objavili v médiach USA

Peskov v utorok na brífingu v Moskve uviedol, že Kremeľ nemá žiadne informácie o Rusoch, ktorí nie sú vojakmi ruskej armády a údajne by sa mohli zúčastňovať bojov v Sýrii.

Agentúra Interfax v pondelok s odvolaním sa na lokálnu tlač a aktivistov zo skupiny Conflict Intelligence Team priniesla správy o smrti najmenej piatich ruských občanov, ktorí prišli o život počas bojov v Sýrii. Traja z nich zrejme zahynuli pri amerických náletoch na Dajr az-Zaur.

Nepotvrdené správy o smrti ruských občanov pri tejto operácii USA priniesla minulý týždeň aj americká tlač, dodal Interfax.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia