Ruské strategické bombardéry uskutočnili desaťhodinový cvičný let nad Karibikom

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Dvojica ruských strategických bombardérov typu Tu-160 absolvovala v stredu približne desaťhodinový cvičný let nad Karibským morom, pričom bola v určitých chvíľach sprevádzaná venezuelskými stíhacími lietadlami. Podľa tlačovej agentúry TASS to oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Bombardéry, ktoré sú schopné niesť konvenčné i jadrové zbrane, prileteli v pondelok na letisko Maiquetía pri venezuelskom hlavnom meste Caracas. Ich vyslanie prišlo v čase, keď sú rusko-americké vzťahy zhoršené pre obvinenia z ruského zasahovania do prezidentských volieb v roku 2016, ako aj iných záležitostí.

Maduro obvinil poradcu Bieleho domu Boltona z plánovania jeho vraždy

„V určitých častiach trasy sa k ruským bombardérom pripojili stíhačky typu Su-30 a F-16 venezuelských vzdušných síl. Piloti z oboch krajín uskutočnili úlohy týkajúce sa letovej spolupráce,“ dodal zmienený rezort vo vyhlásení s tým, že cvičenie bolo vykonané v striktnom súlade s medzinárodnými pravidlami o využívaní vzdušného priestoru.

Do Venezuely bolo vyslané aj nákladné lietadlo typu An-124 Ruslan a dopravné lietadlo s dlhým doletom typu Il-62 ruských vzdušných síl. Bombardéry Tu-160 navštívili Venezuelu aj v roku 2008 a 2013.

Organizácia amerických štátov (OAS) vyjadrila nad pondelkovým príchodom ruských strategických bombardérov do Venezuely „najväčšie znepokojenie“, informuje stanica Slobodná Európa.

Podľa OAS prítomnosť zahraničnej vojenskej misie porušuje venezuelskú ústavu, „pretože to nebolo schválené národným zhromaždením, ako vyžaduje ústava“.

Organizácia pozostávajúca zo všetkých 35 nezávislých krajín Ameriky vrátane Spojených štátov považuje preto daný krok za „škodlivý pre venezuelskú suverenitu“.

Mayová: Som vďačná za podporu, avšak počúvam aj svojich kritikov

Ruské ministerstvo obrany neuviedlo, či majú bombardéry na palube aj zbraňové systémy. Príchod ruských lietadiel sa uskutočnil iba niekoľko dní po návšteve venezuelského prezidenta Nicolása Madura v Moskve, kde hľadal pomoc pre svoju krajinu, ktorej ekonomika je v troskách a ktorá má veľké dlhy voči Rusku.

Biely dom v stredu oznámil, že od Kremľa dostal uistenie, že lietadlá v piatok opustia Venezuelu a vrátia sa do vlasti.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie