Jednou vetou

Ruskému opozičnému politikovi Navaľnému súd predĺžil skúšobnú lehotu v kauze Kirovles

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj

Foto: TASR

Ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému predĺžil v pondelok súd o jeden rok skúšobnú lehotu stanovenú vlaňajším verdiktom v prípade sprenevery, ktorej sa mal v minulosti dopustiť, keď pôsobil ako poradca gubernátora Kirovskej oblasti. Nátlak na tohto "najviditeľnejšieho oponenta ruského prezidenta Vladimira Putina" tak zatiaľ nepoľavuje, informovala agentúra AP.

Pondelkové rozhodnutie Simonovského obvodného súdu v Moskve samotný Navaľnyj odmietol ako postih za to, že kritizoval zámer ruskej vlády zvyšovať vek odchodu do dôchodku. Proti plánovanej dôchodkovej reforme chystá v najbližších dňoch sériu protestov.

Navaľnyj bol obžalovaný z toho, že ako poradca gubernátora Kirovskej oblasti v roku 2009 zorganizoval podvod, pri ktorom lesnícky závod Kirovles prišiel o 10.000 kubíkov dreva, čím tomuto štátnemu podniku vznikla škoda za 16 miliónov rubľov (vyše 252.000 eur).

Čítajte viac: Prepustí Rusko ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova?

Prvý proces v roku 2013 sa skončil uložením päťročného nepodmieneného trestu odňatia slobody, ktorý odvolací súd následne zmenil na podmienečný. Najvyšší súd neskôr aj tento rozsudok zrušil a nariadil nový proces, v ktorom Navaľného odsúdili na päť rokov väzenia podmienečne, zaplatenie pokuty vo výške 500.000 rubľov a skúšobnú lehotu v trvaní jedného roka a piatich mesiacov.

Konanie štátnych orgánov proti Navaľnému v tejto kauze býva označované za politicky motivované, keďže po usvedčení z trestného činu nemohol kandidovať v prezidentských voľbách proti Putinovi.

Iba tento mesiac prepustili Navaľného z väzenia, kde si odpykal 30-dňový trest za organizovanie nepovoleného protestu v Moskve.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia