Jednou vetou

Rusko a Británia začnú v januári vracať diplomatov na svoje veľvyslanectvá

Ruský veľvyslanec v Británii Alexander Jakovenko

foto: TASR/AP

Rusko a Británia začnú v januári vracať určitý počet diplomatov na svoje ambasády v druhej krajine po tom, ako v prvej polovici roka došlo následkom kauzy Skripaľ k vyhosteniu desiatok pracovníkov veľvyslanectiev. Oznámila to v piatok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruskú ambasádu v Londýne.

Ministerstvá zahraničných vecí ani jednej z krajín sa k tomuto vyhláseniu bezprostredne nevyjadrili. „Dosiahli sme všeobecnú dohodu, že v priebehu januára začneme obnovovať diplomatický štáb v Moskve i Londýne. Som si istý, že sa to bude týkať všetkých zamestnancov, avšak najmenej polovica štábu sa vráti na svoje pozície,“ uviedol ruský veľvyslanec v Británii Alexander Jakovenko. Hovorca ruskej ambasády jeho slová potvrdil.

Slovenského vojenského diplomata vyhlásili v Rusku za personu non grata

Británia vyhostila 23 ruských diplomatov v súvislosti s obvineniami, že Kremeľ stál za marcovým útokom toxickou látkou na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v anglickom meste Salisbury. Rusko, ktoré odmieta akúkoľvek účasť na tomto prípade, recipročne poslalo domov rovnaký počet zamestnancov britskej ambasády.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia