Rusko a Británia začnú v januári vracať diplomatov na svoje veľvyslanectvá

Ruský veľvyslanec v Británii Alexander Jakovenko

foto: TASR/AP

Rusko a Británia začnú v januári vracať určitý počet diplomatov na svoje ambasády v druhej krajine po tom, ako v prvej polovici roka došlo následkom kauzy Skripaľ k vyhosteniu desiatok pracovníkov veľvyslanectiev. Oznámila to v piatok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruskú ambasádu v Londýne.

Ministerstvá zahraničných vecí ani jednej z krajín sa k tomuto vyhláseniu bezprostredne nevyjadrili. „Dosiahli sme všeobecnú dohodu, že v priebehu januára začneme obnovovať diplomatický štáb v Moskve i Londýne. Som si istý, že sa to bude týkať všetkých zamestnancov, avšak najmenej polovica štábu sa vráti na svoje pozície,“ uviedol ruský veľvyslanec v Británii Alexander Jakovenko. Hovorca ruskej ambasády jeho slová potvrdil.

Slovenského vojenského diplomata vyhlásili v Rusku za personu non grata

Británia vyhostila 23 ruských diplomatov v súvislosti s obvineniami, že Kremeľ stál za marcovým útokom toxickou látkou na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v anglickom meste Salisbury. Rusko, ktoré odmieta akúkoľvek účasť na tomto prípade, recipročne poslalo domov rovnaký počet zamestnancov britskej ambasády.

Môže vás zaujímať

Británia potvrdila, že nenavrhne kandidáta do budúcej Európskej komisie