Jednou vetou

Rusko a Čína zagratulovali Kim Čong-unovi k zvoleniu do najvyššej funkcie v KĽDR

Severokórejský vodca Kim Čong-un.

Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi k opätovnému zvoleniu za predsedu výboru pre štátne záležitosti. S odvolaním sa na sobotňajšiu správu severokórejskej tlačovej agentúry KCNA o tom informovala juhokórejská agentúra Jonhap.

Putinov gratulačný list prišiel vodcovi Kimovi v piatok, deň po ustanovujúcom zasadnutí štrnásteho novozvoleného severokórejského parlamentu, ktorý sa schádza len dvakrát ročne a nemá reálnu moc.

Kim je naklonený myšlienke ďalšieho summitu s Trumpom

„Som presvedčený, že vaše aktivity na najvyššej úrovni prispejú k rozvoju priateľských vzťahov medzi našimi dvoma krajinami a ich obyvateľmi, ako aj k mieru a stabilite na Kórejskom polostrove,“ napísal Putin v liste svojmu severokórejskému kolegovi.

Predseda výboru pre štátne záležitosti – najvyššia funkcia v krajine – podľa ústavy KĽDR riadi štát a zároveň zastáva funkciu najvyššieho veliteľa Kórejskej ľudovej armády.

Parlament takisto vo štvrtok zvolil do funkcie premiéra Kim Če Rjonga, ktorý vystriedal Pak Pong-džua. Premiér len vykonáva nariadenia Ústredného výboru Kórejskej strany práce a nedisponuje výkonnou mocou.

Vietnamku z kauzy Kim Čong-nam prepustia 3. mája

Kim (34) prevzal moc v KĽDR po smrti svojho otca Kim Čong-ila v roku 2011. Do zmienenej najvyššej funkcie v krajine ho zvolili prvýkrát v roku 2016, keď ju vytvoril.

Rusko patrí spoločne s Čínou k najväčším podporovateľom režimu v KĽDR. Okrem listu od Putina píše Jonhap aj o blahoprajnej správe od čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre