Jednou vetou

Rusko a Izrael po strete v Sýrii preveria linku na predchádzanie konfliktom

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Po mylnom zostrelení ruského špionážneho lietadla sýrskou protivzdušnou obranou, ktorá tak reagovala na predchádzajúci nálet Izraela, dôjde k preskúmaniu tzv. linky na predchádzanie konfliktom. Napísala to v piatok tlačová agentúra AP s odvolaním s na nemenovaného predstaviteľa izraelskej armády po tom, ako sa izraelská delegácia vrátila z konzultácií v Moskve.

Zástupcovia izraelských ozbrojených síl boli v Moskve vysvetľovať okolnosti pondelňajšieho incidentu, ktorý si vyžiadal 15 obetí na životoch.

Podľa Izraela bombardovali jeho lietadlá v pondelok sýrske zariadenie, ktoré zásobovalo zbraňami libanonské hnutie Hizballáh a Rusko varovali dostatočne včas a v súlade s dohodami o predchádzaní konfliktom. Rusko tvrdí, že varovanie dostalo necelú minútu pred náletom, v dôsledku čoho zostalo jeho lietadlo v bojovej línii.

Turecko a Rusko vymedzili hranice demilitarizovanej zóny v Idlibe

Delegácia izraelskej armády pricestovala do Moskvy vo štvrtok, aby sa tam pokúsila zmierniť napätie vo vzájomných vzťahoch, ktoré nastalo po zostrelení ruského lietadla.

Izraelská delegácia na čele s veliteľom letectva generálmajorom Amikamom Norkinom predostrela ruským partnerom svoj výklad udalostí z pondelka vrátane informácií, ktoré Izrael mal pred náletom na vládne objekty v sýrskej provincii Lázikíja, a poskytla aj najdôležitejšie závery svojho doterajšieho vyšetrovania tragického incidentu.

Tisíce ľudí v severozápadnej Sýrii protestovali proti prezidentovi Asadovi

Televízna stanica al-Májadín informovala, že ruská strana odmietla zistenia Izraela, podľa ktorého zodpovednosť za stratu lietadla nesú Rusko a Sýria. Moskva súčasne požiadala Izrael, aby začal nové vyšetrovanie.

Ruské ministerstvo obrany podľa agentúry TASS uviedlo, že s ruským lietadlom pripravujúcim sa na pristátie sa v čase incidentu kryli izraelské stíhačky F-16, ktoré boli v tom čase na misii s cieľom zaútočiť na objekty v sýrskej provincii Lázikíja.

Podľa ruského ministerstva obrany zodpovednosť za incident nesie Izrael, ktorý Moskva následne varovala, že si vyhradzuje právo na odvetu.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi