Rusko a Izrael po strete v Sýrii preveria linku na predchádzanie konfliktom

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Po mylnom zostrelení ruského špionážneho lietadla sýrskou protivzdušnou obranou, ktorá tak reagovala na predchádzajúci nálet Izraela, dôjde k preskúmaniu tzv. linky na predchádzanie konfliktom. Napísala to v piatok tlačová agentúra AP s odvolaním s na nemenovaného predstaviteľa izraelskej armády po tom, ako sa izraelská delegácia vrátila z konzultácií v Moskve.

Zástupcovia izraelských ozbrojených síl boli v Moskve vysvetľovať okolnosti pondelňajšieho incidentu, ktorý si vyžiadal 15 obetí na životoch.

Podľa Izraela bombardovali jeho lietadlá v pondelok sýrske zariadenie, ktoré zásobovalo zbraňami libanonské hnutie Hizballáh a Rusko varovali dostatočne včas a v súlade s dohodami o predchádzaní konfliktom. Rusko tvrdí, že varovanie dostalo necelú minútu pred náletom, v dôsledku čoho zostalo jeho lietadlo v bojovej línii.

Turecko a Rusko vymedzili hranice demilitarizovanej zóny v Idlibe

Delegácia izraelskej armády pricestovala do Moskvy vo štvrtok, aby sa tam pokúsila zmierniť napätie vo vzájomných vzťahoch, ktoré nastalo po zostrelení ruského lietadla.

Izraelská delegácia na čele s veliteľom letectva generálmajorom Amikamom Norkinom predostrela ruským partnerom svoj výklad udalostí z pondelka vrátane informácií, ktoré Izrael mal pred náletom na vládne objekty v sýrskej provincii Lázikíja, a poskytla aj najdôležitejšie závery svojho doterajšieho vyšetrovania tragického incidentu.

Tisíce ľudí v severozápadnej Sýrii protestovali proti prezidentovi Asadovi

Televízna stanica al-Májadín informovala, že ruská strana odmietla zistenia Izraela, podľa ktorého zodpovednosť za stratu lietadla nesú Rusko a Sýria. Moskva súčasne požiadala Izrael, aby začal nové vyšetrovanie.

Ruské ministerstvo obrany podľa agentúry TASS uviedlo, že s ruským lietadlom pripravujúcim sa na pristátie sa v čase incidentu kryli izraelské stíhačky F-16, ktoré boli v tom čase na misii s cieľom zaútočiť na objekty v sýrskej provincii Lázikíja.

Podľa ruského ministerstva obrany zodpovednosť za incident nesie Izrael, ktorý Moskva následne varovala, že si vyhradzuje právo na odvetu.

Môže vás zaujímať

Ná Václavské námestie prišlo až 40-tisíc ľudí