Rusko a Japonsko rokujú s cieľom vyriešiť spor ohľadom Kuríl a uzavrieť mier

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia so svojim náprotivkom Taróom Kónom

foto: TASR/AP

S cieľom ukončiť spor ohľadom Kurilských ostrovov a umožniť tak uzavretie mieru sa v pondelok v Moskve stretli ministri zahraničných vecí Ruska a Japonska. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia so svojim náprotivkom Taróom Kónom vyhlásil, že možnosti spolupráce sú „skutočne nevyčerpateľné“ a mali by byť využité na dosiahnutie mierovej dohody. Dodal taktiež, že ide o ťažkú úlohu, keďže v prípade Kuríl obe strany zápasia s „výsledkom druhej svetovej vojny, ktorý je ukotvený v Charte OSN a spojeneckých dokumentoch“.

Demisiu Medvedevovej vlády si želá viac ako polovica Rusov

Taró Kóno na margo rokovaní uviedol, že Moskva a Tokio by mali „urýchliť (mierové) rokovania a prekročiť hranice svojich predchádzajúcich postojov“.

Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe sa ešte v novembri dohodli na tom, že zintenzívnia mierové rokovania, ktoré by mali byť založené na spoločnej sovietsko-japonskej deklarácii z roku 1956.

Japonsko začalo vyberať vycestovaciu daň

Podpísaním danej deklarácie boli nielen obnovené diplomatické vzťahy medzi Japonskom a ZSSR, ale Moskva sa v nej taktiež zaviazala navrátiť Japonsku po uzavretí mieru dva sporné Habomajské ostrovy a ostrov Šikotan. Rokovania však vtedy stroskotali po tom, že Japonsko trvalo na navrátení dodatočných dvoch ostrovov Iturup a Kunašir.

Sovietsky zväz zabral najjužnejšie ostrovy Kurilského súostrovia, ktoré Japonsko nazýva Severné teritóriá, v posledných dňoch druhej svetovej vojny. Tento spor o ostrovy bránil obom stranám uzavrieť povojnovú mierovú zmluvu oficiálne ukončujúcu vojnový stav.

Môže vás zaujímať

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi