Jednou vetou

Rusko a Srbsko obvinili z nárastu napätia v Kosove NATO a EÚ

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Rusko a Srbsko obvinili NATO a Európsku úniu z nárastu napätia v Kosove, kde v utorok špeciálne jednotky podnikli raziu na Srbmi obývanom severe krajiny, informovala agentúra AP.

Kosovská polícia zatkla podľa Vučiča 28 ľudí, srbskí vojaci vyrazili k hranici

Incident v Kosove podnietili „tí, ktorí chcú vytvoriť nárazníkovú zónu s Ruskom na Balkáne“ a „ktorí chcú všetkých natlačiť do NATO“, vyhlásil v stredu počas návštevy Slovinska ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Pripomenul, že úrady v Kosove majú pod kontrolou práve NATO a EÚ.

Srbský prezident Aleksandar Vučič obvinil v stredu mierové jednotky pod vedením NATO v Kosove, KFOR, že „klamali“, keď tvrdili, že Belehrad vopred informovali o operácii. „NATO by si malo robiť svoju prácu, keď nebude, sú iní, ktorí budú,“ varoval Vučič.

Kosovská polícia uviedla, že operácia bola zameraná proti organizovanému zločinu a primárne sa týkala iných policajtov – a že pri zásahu utrpelo zranenia päť mužov zákona a šesť civilistov.

Kosovská polícia zatkla podľa Vučiča 28 ľudí, srbskí vojaci vyrazili k hranici

Vučič v reakcii na raziu nariadil svojim jednotkám plnú bojovú pohotovosť. Neskôr bilancoval, že špeciálne jednotky zatkli počas razie 19 policajtov a deväť civilistov – Srbov z obce Zubin Potok, ktorí sa postavili na odpor kosovskej polícii.

Medzi zatknutými bol aj ruský diplomat Michail Krasnoščekov, člen Misie OSN v Kosove (UNMIK). Skončil so zraneniami v nemocnici.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia