Rusko: Aktivista vypustil v miestnom parlamente potkany, musí uhradiť pokutu

Ilustračné foto

TASR

Na zaplatenie pokuty odsúdil v utorok súd v Petrohrade aktivistu, ktorý vypustil v miestnom parlamente potkany na protest proti nečinnosti mestskej samosprávy. Informovala o tom agentúra AFP.

Ilia Mochov (23) bol podľa tlačového oddelenia miestneho súdu odsúdený na zaplatenie pokuty vo výške 10.000 rubľov (132 eur) za „narušenie pravidiel verejného zasadnutia“.

Opozícia v Maďarsku po neúspešnej obštrukcii opustila rokovaciu sálu parlamentu

Ešte minulý mesiac prišiel Mochov na zasadnutie petrohradského parlamentu s dvoma potkanmi v kartónovej škatuli. Na videu, ktoré mladý aktivista neskôr zverejnil na stránke YouTube, je vidieť, ako vypúšťa hlodavce zo škatule a tie sa následne rozbehnú po chodbe parlamentu. Pre médiá Mochov uviedol, že jeho čin bol zamýšľaný ako forma obžaloby pre politikov, „ktorí nerobia nič pre obyvateľov mesta“.

Pertohradčania, žijúci v druhom najväčšom ruskom meste, sa podľa agentúry už dlhodobo sťažujú na nevyhovujúce životné podmienky.

Hlasovanie o brexite by sa v parlamente skončilo porážkou Mayovej

Petrohrad je pritom rodiskom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý po svojom nástupe k moci dosadil na mnohé popredné pozície v štáte práve ľudí z Petrohradu. Stalo sa tak na úkor tzv. rodiny, ktorá mala dominantné postavenie v štáte počas vlády Borisa Jeľcina a pochádzala prevažne z Moskvy.

Ako uviedli miestne médiá, potkany vypustené v parlamente sa nepodarilo nájsť.

Môže vás zaujímať

Päť ľudí, vrátane troch detí, zahynulo pri streľbe v dome v Kalifornii