Rusko bude koncom januára v Soči hostiť mierové rozhovory o Sýrii

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Foto: archívne, TASR/AP

Rusko, Turecko a Irán sa dohodli, že mierové rozhovory o Sýrii sa uskutočnia koncom januára v ruskom čiernomorskom meste Soči. Po stretnutí predstaviteľov zmienených strán v Astane to v piatok oznámili kazašské diplomatické zdroje, ktoré cituje agentúra AP.

Takzvaný kongres pre národný dialóg sa uskutoční 29.-30. januára 2018. Predchádzajúce pokusy o zvolanie kongresu boli prekazené nezhodami ohľadom možných účastníkov, najmä Kurdov, voči ktorým protestovalo Turecko. Podľa ruských diplomatických zdrojov zoznam účastníkov ešte nie je hotový.

Vyslanec OSN pre Sýriu po poslednom ženevskom kole požiadal o pomoc Rusko

Na zasadnutí v Astane sa zároveň rozhodlo o vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať výmenou väzňov a tiel osôb zabitých počas konfliktu. Dospelo sa tiež ku konsenzu ohľadom vyčistenia sýrskeho územia od pozemných mín. V kazašskej metropole sa hovorilo aj o deeskalačných zónach – najmä v provincii Idlib.

Moskva prízvukovala, že sýrsky kongres nie je alternatívou k vnútrosýrskym rozhovorom v Ženeve, ale jeho zámerom je tento proces uľahčiť, dopĺňa agentúra TASS.

Sýrske mierové rozhovory v Ženeve nepriniesli žiadny výsledok, vyhlásil Asad

Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura sa vo štvrtok stretol s ruskými predstaviteľmi na rozhovoroch o tom, ako oživiť mierový proces po ďalšom bezvýslednom kole rokovaní vo švajčiarskej Ženeve z tohto mesiaca.
De Mistura vo vyhlásení po stretnutiach uviedol, že z najnovšieho kola ženevských rozhovorov o Sýrii je sklamaný, a preto požiadal o pomoc Moskvu.

Diplomat OSN podľa svojich slov ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi a ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi povedal, že počíta s podporou každého, aby „zabezpečil, že nasledujúce stretnutie (o Sýrii) bude lepšie“.

Môže vás zaujímať

Vo volebných miestnostiach v Británii posilnili bezpečnosť pre urážky kandidátov