Jednou vetou

Rusko dokončilo bariéru oddeľujúcu Krym od Ukrajiny

Ruský prezident Vladimir Putin, archívne

foto: TASR/AP

Rusko dokončilo stavbu bariéry oddeľujúcej ním anektovaný Krymský polostrov od Ukrajiny. Oznámilo to v piatok Rádio Slobodná Európa s odvolaním sa na správy ruských médií.

Šesťdesiat kilometrov dlhá bariéra a priľahlá bezpečnostná zóna je vybavená poplašnými senzormi a kamerami. Oddeľuje Krym od zvyšku Ukrajiny, ktorej tento čiernomorský polostrov patril pred ruskou anexiou z roku 2014.

Na okupovaný Krym sa prisťahoval možno až milión Rusov

Podľa vyhlásenia krymskej pobočky ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) boli na úseku Perekopskej šije dokončené „konštrukčné a technické komplexy“. Majú zabrániť „sabotážnym aktivitám“ a „pokusom zločineckých skupín o pašovanie zbraní, munície, tabaku, benzínu, drog“ a ďalších komodít.

Predstavitelia FSB uviedli, že v rámci bariéry pozostávajúcej z viacerých typov oplotení nainštalovali niekoľko stoviek senzorov a monitorovacích zariadení. Na projekte sa pracovalo od roku 2015.

Všetci zajatí ukrajinskí námorníci sa vyhlásili za vojnových zajatcov

Rusko anektovalo dovtedy ukrajinský polostrov Krym v marci 2014 po zosadení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Ruskí vojaci bez insignií vtedy začali obsadzovať Krym a jeho obyvatelia sa následne vyslovili za pripojenie k Rusku v spornom referende, ktoré neuznal Kyjev ani Západ. Plebiscit označilo za nelegitímny najmenej 100 členských krajín OSN.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia