Jednou vetou

Rusko hrozí Facebooku zablokovaním, ak sa nepodriadi ruským zákonom

Ilustračné foto

pixabay.com

Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) varovala, že prístup na Facebook v Rusku bude na budúci rok zablokovaný, ak táto sociálna sieť nebude spĺňať požiadavky zákona o uchovávaní osobných údajov.

Riaditeľ služby Roskomnadzor Alexandr Žarov podľa agentúry TASS upozornil, že „zákon platí pre všetkých rovnako“. Uviedol, že v kauze Facebook „my buď dosiahneme, aby sa (zákon) dodržiaval, alebo spoločnosť svoju činnosť na území Ruska preruší“.

Pripomenul, že takto radikálne Rusko postupovalo v prípade služby LinkedIn. Žarov upozornil, že žiadne výnimky vo veci dodržiavania zákona neplatia.

Žarov pritom poznamenal, že Roskomnadzor si „veľmi dobre uvedomuje“, že Facebook je v Rusku veľmi obľúbený. Súčasne však pripomenul, že „nejde o unikátnu službu, (lebo) sú aj iné sociálne siete … a preto budeme trvať na tom, aby spoločnosť Facebook dodržiavala“ zákon č. 242, ktorý podľa agentúry AP od zahraničných spoločností vyžaduje, aby osobné údaje uchovávali v Rusku.

Tomuto zákonu, prijatému v roku 2015, kritici vyčítajú, že potenciálne umožňuje ruským tajným službám prístup k osobným údajom používateľov sociálnych sietí.

Zákon o osobných údajoch nariaďuje skladovať dáta ruských občanov na území krajiny. Weby, ktoré tento zákon nedodržiavajú, sa dostávajú so špeciálneho registra Roskomnadzoru a ten ich – v prípade, že sa odmietnu podriadiť zákonu – zablokuje. Vlani bola z tohto dôvodu v Rusku zablokovaná služba LinkedIn.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia