Jednou vetou

Rusko je hlboko znepokojené rozhodnutím USA odstúpiť od dohody s Iránom

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov

Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin po rokovaní so stálymi predstaviteľmi Rady bezpečnosti Ruskej federácie vyjadril hlboké znepokojenie z rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom. S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova o tom informovala agentúra RIA Novosti.

Putin a predstavitelia Rady bezpečnosti RF zároveň zdôraznili dôležitosť tohto dokumentu, doplnil Peskov.
Stretnutie sa tiež týkalo situácie v Sýrii, vrátane nočných izraelských leteckých úderov.

Americký prezident Donald Trump v utorok 8. mája vyhlásil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody svetových mocností s Iránom a jeho krajina zavedie voči Teheránu opäť sankcie.

Chameneí: Trump urobil chybu, keď odstúpil od zmluvy s Iránom

Francúzsko, Nemecko a Británia následne spoločne vyhlásili, že dohoda s Iránom „je dôležitá pre našu spoločnú bezpečnosť“ a vyjadrili záujem ju naďalej dodržiavať.

K dohode o jadrovom programe dospeli Irán a šesť veľmocí – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.

Dohoda platí do roku 2025, no niektoré časti, vrátane prísnejších kontrol medzinárodnými pozorovateľmi, sa majú uplatňovať do roku 2040.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia