Jednou vetou

Rusko má informácie o okolnostiach letu MH17, ale nespolupracuje

Ilustračné foto - ruská vlajka

foto: Pixabay.com

Spoločný vyšetrovací tím (JIT) je presvedčený, že Rusko má všetky informácie o okolnostiach pádu lietadla typu Boeing, ku ktorému došlo v júli roku 2014 v Doneckej oblasti, ale odmieta pomôcť pri vyšetrovaní.

Predstavitelia JIT v stredu na tlačovej konferencii v holandskom Nieuwegeine uviedli, že raketový systém BUK, z ktorého bolo lietadlo zostrelené, bol presunutý z Ruska na Ukrajinu.

Stoltenberg privítal vyšetrovaciu správu o vinníkoch zostrelenia letu MH17

„A oni (Rusi) to vedeli a nám tieto informácie nedali. Ja by som v takom prípade nehovoril o spolupráci,“ zdôraznil člen JIT podľa agentúry Interfax.

Vyšetrovatelia majú informácie o rakete, ktorá zostrelila lietadlo, ako aj údaje z radarov, ale to nestačí, povedal hovorca JIT Wilbert Paulissen. Vysvetlil, že z toho sa nedá vyvodiť, z ktorého zariadenia bola raketa vystrelená.

Zároveň však uviedol, že „neexistencia dôkazov nie je dôkazom ich neprítomnosti“. Dodal, že holandská prokuratúra sa spolieha na svojich odborníkov a ich zistenia, ktoré budú prezentované na súde.

Holandský prokurátor Fred Westerbeke na brífingu priznal, že vyšetrovatelia stále nepoznajú všetky okolnosti, pričom práve v tejto veci narážajú na neochotu Ruska spolupracovať. Ide napríklad o rok trvajúce čakanie na objasnenie presunov systému BUK, ktorý majú vyšetrovatelia zachytený aj na videozáznamoch.

JIT v stredu oznámila, že má v úmysle zistiť, kto dal príkaz na presunu systému BUK na Ukrajinu a aký ďalší rozkaz bol v súvislosti s ním vydaný.

JIT nebude žiadať vydanie podozrivých v kauze letu MH17, ale očakáva spoluprácu

JIT v stredu oznámil, že podozrivými v kauze sú občania Ruska Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Holandská prokuratúra žiada ich zatknutie.

Ich vydanie nebude požadovať, pretože je v rozpore s právnymi predpismi Ukrajiny a Ruska. Na obe krajiny sa však holandská prokuratúra obráti so žiadosťou, aby podozrivých vypočuli.

Súdny proces v tejto kauze sa začne 9. marca 2020 v Holandsku. Rusko od začiatku popiera svoju účasť na tejto katastrofe a zodpovednosť za ňu. Súčasne obviňuje medzinárodný vyšetrovací tím z ignorovania údajov poskytnutých ruskou stranou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia