Jednou vetou

Rusko nikdy nezasahovalo do volieb v zahraničí, ani v USA, vyhlásil Peskov

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov

Foto: TASR/AP

Moskva nikdy nezasahovala do volieb v zahraničí, ani v Spojených štátoch. Vyhlásil to v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„Aj napriek všetkým fóbiám ovplyvňujúcim USA, Rusko nikdy nezasahovalo do volebných procesov v žiadnej krajine vrátane Spojených štátov a nemá to v úmysle robiť ani v budúcnosti,“ povedal Peskov v reakcii na novinársku otázku, aký je postoj Kremľa k výsledkom utorkových amerických volieb do Kongresu.

Peskov tiež podľa agentúry TASS uviedol, že Moskva je za dialóg s Washingtonom s cieľom vyriešiť existujúce problémy, ale zatiaľ nie sú na obzore žiadne ružové vyhliadky na normalizáciu bilaterálnych vzťahov.

Voľby v USA priniesli niekoľko historických prvenstiev

Hovorca Kremľa konštatoval, že Moskva bude považovať prípadné nové sankcie zo strany Washingtonu za nelegálne a pristúpi k podobným opatreniam.

Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa v utorok uviedla, že bude konzultovať s Kongresom možnosť uvalenia ďalších sankcií na Rusko v súvislosti s marcovým otrávením bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v Británii.

Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí totiž v stanovenej 90-dňovej lehote, ktorá vypršala v utorok, Rusko neposkytlo dostatočné záruky, že opätovne nepoužije chemické zbrane.

USA uvalia na Rusko ďalšie sankcie v súvislosti s otrávením Skripaľa

K útoku na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru došlo 4. marca v anglickom Salisbury, pričom podľa Británie bola pri ňom použitá nervovoparalytická látka novičok. Spojené štáty a ich spojenci podozrievajú z útoku Moskvu, ktorá to rozhodne popiera.

Podľa Washingtonu Rusko otrávením Skripaľa novičkom porušilo americký zákon z roku 1991, ktorý zakazuje použitie chemických a biologických zbraní.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia