Jednou vetou

Rusko odmieta, že sýrska armáda použila v Dúmá chemikálie

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Rusko v nedeľu odmietlo tvrdenia, že jeho spojenci v sýrskej armáde zaútočili deň predtým chemickými zbraňami na mesto Dúmá. Píše o tom agentúra TASS. Dúmá leží neďaleko sýrskej metropoly Damask a je poslednou izolovanou oblasťou, ktorú ešte doposiaľ na území východnej Ghúty ovládajú opoziční bojovníci.

„Obvinenia, že sýrske ozbrojené sily zhodili na Dúmá barelovú bombu s obsahom chlóru, sú dielom takzvaných nezávislých mimovládnych organizácií, medzi ktoré patria aj Biele prilby, všeobecne známe svojimi vymyslenými správami,“ povedal podľa štátnej ruskej tlačovej agentúry TASS veliteľ ruských jednotiek v Sýrii generálmajor Jurij Jevtušenko.

„Ostro odmietame túto informáciu a potvrdzujeme, že keď bude Dúmá oslobodená od militantov, sme pripravení vyslať tam ruských špecialistov na rádioaktívne, chemické a biologické látky, aby zozbierali údaje, ktoré potvrdia, že tieto vyhlásenia sú vyfabrikované,“ dodal generál.

Jevtušenko je veliteľom Ruského strediska pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii, napojeného na ruské ministerstvo obrany. Podľa najnovších tvrdení sýrskych aktivistov, záchranárov a zdravotníkov usmrtil údajný chemický útok, ku ktorému malo prísť v meste Dúmá niekedy v noci zo soboty na nedeľu, najmenej 40 ľudí, sumarizuje agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia