Jednou vetou

Rusko odmietlo zistenia JIT o zostrelení malajzijského lietadla na Ukrajine

Ruský minister obrany Sergej Šojgu

foto: TASR/AP

Hranicu s Ukrajinou neprekročil nikdy žiadny raketový systém protivzdušnej obrany ruskej armády. Oznámilo to vo štvrtok ruské ministerstvo obrany v reakcii na správu Spoločného vyšetrovacieho tímu (JIT), podľa ktorej malajzijské lietadlo zostrelila v roku 2014 na východe Ukrajiny raketa Buk z armádnej jednotky v Rusku.

„Oboznámili sme sa s vyhláseniami, ktoré na dnešnej tlačovej konferencii učinili predstavitelia medzinárodného vyšetrovacieho tímu o vyšetrovaní pádu malajzijského boeingu MH17 na Ukrajine zo 17. júla 2014… Rusko-ukrajinskú hranicu neprekročil nikdy žiadny raketový systém protivzdušnej obrany ruskej armády,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra TASS. Podľa ruského rezortu obrany Moskva už poskytla drvivé dôkazy o tom, že lietadlo zostrelil ukrajinský raketový systém Buk.

Malajzijské lietadlo zostrelila ruská raketa

„Okrem toho všetky primárne údaje prijaté rádiolokačnou stanicou Uťos-T, ktorá operovala v (ruskej) Rostovskej oblasti 17. júla 2014, boli odovzdané medzinárodnej vyšetrovacej skupine… Radarová stanica nezaznamenala žiadne vzdušné objekty, ktoré by sa blížili k boeingu z východu… Odhodlanie holandského vyšetrovania odôvodniť svoje závery s využitím iba fotografií zverejnených na sociálnych sieťach vyvoláva obavy,“ uviedlo ruské ministerstvo.

„Najdôležitejšou vecou, na ktorú by sme chceli upozorniť, je, že holandskí vyšetrovatelia odmietli svedectvá očitých svedkov, ktorí žijú v ukrajinských obciach blízko miesta havárie a ktorí sa zmienili o tom, že raketa bola odpálená z oblasti kontrolovanej ukrajinskými ozbrojenými silami,“ dodalo ruské ministerstvo obrany.

Šéf britskej diplomacie Johnson hovoril 18 minút s falošným arménskym premiérom

Ako ešte skôr vo štvrtok uviedol Spoločný vyšetrovací tím, zložený z holandských, belgických, malajzijských, austrálskych a ukrajinských expertov, z podrobnej analýzy videí vyplýva, že raketa Buk, ktorá zostrelila pred štyrmi rokmi malajzijské lietadlo, patrí armádnej jednotke v Rusku. Wilbert Paulissen z holandskej polície uviedol, že raketa bola z 53. brigády protivzdušnej obrany so základňou v meste Kursk. Paulissen sa tak vyjadril pri informovaní o predbežných výsledkoch dlhodobého vyšetrovania zostrelenia letu MH17.

Boeing 777 malajzijských aerolínií, smerujúci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, zostrelili 17. júla 2014 nad oblasťou východnej Ukrajiny, ktorá bola pod kontrolou proruských separatistov. O život prišlo všetkých 298 ľudí na palube, väčšinu obetí tvorili Holanďania. Okrem nich boli na palube zostreleného boeingu občania ďalších 17 štátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia