Jednou vetou

Rusko odporúča potenciálnym sprostredkovateľom, aby skôr vyvíjali tlak na Kyjev

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov

Foto: TASR/AP

Rusko vo štvrtok odmietlo ponuku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý vyjadril pripravenosť svojej krajiny ujať sa roly sprostredkovateľa v konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Interfax.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Moskva je síce „vďačná každému, kto je pripravený prispieť k znižovaniu napätia vyvolaného ukrajinskou stranou“, ale sprostredkovateľské snahy nepovažuje za nutné.

Vyhlásil však, že „tí, ktorí majú záujem a príležitosť, môžu pomôcť (riešiť konflikt), ak využijú svoj vplyv“ a vyvinú tlak na vedenie v Kyjeve.

Merkelová: Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou nemá vojenské riešenie

Peskov takto reagoval na ponuku tureckého prezidenta, ktorý vo štvrtok povedal, že jeho krajina by sa mohla ujať roly sprostredkovateľa pri riešení krízy Ruskom a Ukrajinou. Táto kríza nastala po zadržaní troch ukrajinských lodí a ich posádok ruskými pohraničníkmi.

Toto Erdoganovo vyhlásenie je výsledkom jeho intenzívnej „telefonickej diplomacie“, keď v stredu hovoril s prezidentmi Ruska, Ukrajiny a USA Vladimirom Putinom, Petrom Porošenkom a Donaldom Trumpom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia