Jednou vetou

Rusko oslavuje Deň národnej jednoty

Ruský prezident Vladimir Putin a pravoslávny patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill I. počas slávnostného položenia kvetov pri Pamätníku Mininovi a Požarskému pri príležitosti Dňa národnej jednoty na Červenom námestí v Moskve 4. novembra 2019

foto: TASR/AP

Obyvateľstvo Ruska oslavuje v pondelok Deň národnej jednoty, ktorý vyzýva na toleranciu medzi etnickými a náboženskými skupinami žijúcimi v krajine. Obyvatelia majú voľno a školy a väčšina podnikov je v tento deň zatvorená. V minulosti usporadúvali nacionalistické a monarchistické skupiny na tento sviatok demonštrácie.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť VTsIOM a bol zverejnený 31. októbra, jeden z troch Rusov (37 percent) sa domnieva, že medzi ruským ľudom panuje jednota, zatiaľ čo viac než polovica respondentov (54 percent) s týmto názorom nesúhlasí.

Ruský prezident Vladimir Putin zaviedol tento sviatok v roku 2005 na oslavu ruského víťazstva nad poľskými silami v roku 1612. Deň národnej jednoty nahradil spomienkovú oslavu zo sovietskej éry, ktorou sa pripomínala boľševická revolúcia z roku 1917; tento sviatok sa oslavoval 7. novembra.

Ruská pravoslávna cirkev prerušila vzťahy s cirkvou v Grécku

Putin podľa stanice Slobodná Európa využíva Deň národnej jednoty na podporu vlastenectva a snaží sa jeho prostredníctvom konsolidovať spoločnosť a posilňovať moc Kremľa nad rozsiahlou, rozmanitou krajinou.

Oslavy tohto sviatku sú však v uplynulých rokoch narúšané protivládnymi protestmi a potýčkami medzi demonštrantmi a poriadkovými silami.

Môže vás zaujímať

Vo veku 57 rokov zomrela herečka Kelly Preston, manželka Johna Travoltu