Rusko označilo britského ministra zahraničných vecí za neprofesionálneho

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

foto: TASR/AP

Ruská vláda skritizovala v stredu britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona ako "neprofesionálneho a neokrôchaného", čím sa ďalej vystupňovala vzájomná slovná vojna, vyvolaná otrávením bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v anglickom meste Salisbury.

Agentúra AP uviedla, že hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová sa takto vyjadrila po tom, ako Johnson podporil názor istého labouristického zákonodarcu, ktorý prirovnal konanie tohtoročných futbalových majstrovstiev sveta v Rusku k situácii z roku 1936, keď nemecký nacistický vodca Adolf Hitler zneužil olympijské hry na propagáciu svojho režimu.

Podľa Zacharovovej je Johnson „otrávený jedom nenávisti, neprofesionality a neokrôchanosti“, pričom „je strach pomyslieť na to, že táto osoba zastupuje politické vedenie jadrovej veľmoci“.

Hovorkyňa tiež na Facebooku uviedla, že Johnsonove výroky sú „neprijateľné a nehodné vrcholného európskeho diplomata“. Dodala, že odrážajú snahy Londýna vykresľovať Rusko ako nepriateľa a používať tie najabsurdnejšie zdôvodnenia pre bojkot futbalových majstrovstiev, organizovaných v tejto krajine v júni a júli.

Johnson: Rusko útočilo v Británii preto, že ho často kritizovala za ľudské práva

Johnson v stredu vyhlásil, že Rusko podniklo útok nervovoparalytickou látkou na britskej pôde preto, že Spojené kráľovstvo „znova a znova kritizovalo Rusko za prípady porušovania“ ľudských práv a demokratických zásad. Británia tvrdí, že za otravou Sergeja a Julije Skripaľovcov látkou novičok stojí ruský štát, čo však Moskva odmieta.

Británia a Rusko si v reakcii na útok navzájom vyhostili po 23 diplomatov; Británia sa navyše snaží zhromaždiť po svojom boku spojencov, aby zaviedli proti Moskve nové opatrenia.

Skripaľ a jeho dcéra sú po útoku novičokom zo 4. marca stále v kritickom stave

Môže vás zaujímať

Kurdmi vedené SDF sa stiahli z mesta Ras al-Ajn na severe Sýrie