Jednou vetou

Rusko pokračuje vo veľkých vojenských cvičeniach Vostok-2018

Ilustračné foto

TASR/AP

Zhadzovaním bômb a simulovanými vzdušnými súbojmi pokračovali v sobotu ruské ozbrojené sily vo svojich veľkých cvičeniach Vostok-2018. Ako oznámilo ministerstvo obrany v Moskve, strategické bombardéry typu Tu-22M2 zhadzovali bomby s hmotnosťou 500 kilogramov na cvičný cieľ vo východnej Sibíri.

Vo vzduchu nacvičovali stíhačky zachytávanie lietadiel, ktoré preniknú nad ruské územie. Ďaleko od svojej domovskej základne na európskom severe Ruska zasa útvar Severnej flotily cvičil v Ochotskom mori pátranie po nepriateľských ponorkách, informuje agentúra DPA.

Európske krajiny tento rok vrátili do Afganistanu už vyše 500 azylantov

Z posledných oficiálnych údajov podľa správy vyplýva, že tradičné veľké letné manévre ruskej armády potrvajú ešte do pondelka (17.9.), teda dlhšie, než sa pôvodne plánovalo. Pre cvičenia na Sibíri a ruskom Ďalekom východe bola avizovaná účasť 300.000 vojakov, pričom boli označované za vôbec najväčšie, aké kedy samostatné Rusko uskutočnilo. Ruskí i zahraniční pozorovatelia však podľa DPA predpokladajú, že zúčastnených vojakov bolo v skutočnosti menej. Na cvičeniach sa zúčastňujú aj jednotky z Číny a Mongolska.

Holandsko vyhostilo dvoch Rusov za pokus preniknúť do švajčiarskeho laboratória

Cvičenie Vostok-2018 sa koná v čase eskalujúceho napätia medzi Moskvou a Západom pre obvinenia z ruského zasahovania do západných záležitostí, ako aj v čase prebiehajúcich vojenských konfliktov na Ukrajine a v Sýrii. Severoatlantická aliancia (NATO) už skôr odsúdila cvičenie s tým, že ide o skúšku na „rozsiahly konflikt“.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre