Jednou vetou

Rusko predĺžilo humanitárnu pauzu v časti východnej Ghúty na dva dni

Civilisti sa zhromažďujú pri konvoji vozidiel Sýrskeho Červeného polmesiaca prichádza do mesta Dúmá vo východnej Ghúte. Archívna foto

foto: TASR/AP

Ruská armáda predĺžila "humanitárnu prestávku" v bojoch v časti obliehanej enklávy východná Ghúta pri sýrskom Damasku na dva dni. Podľa agentúry AP o tom informovala vo štvrtok samotná armáda.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že prestávka vo štvrtok a v piatok sa bude týkať mesta Dúmá. Podľa ministerstva táto pauza v bojoch umožní väčšiemu počtu civilistov odísť a dostať sa do bezpečia.

Generálmajor Jurij Jevtušenko podľa ruskej tlačovej agentúry Interfax vyhlásil, že v stredu opustilo oblasť cez humanitárny koridor 131 ľudí.

Generálmajor Vladimir Zolotuchin uviedol, že podľa očakávania bude vo štvrtok evakuovaných približne 100 ľudí.
Rusko koncom mesiaca nariadilo každodenné päťhodinové humanitárne prestávky v bojoch, aby mohli obyvatelia povstalcami ovládanej východnej Ghúty odísť a aby mohli byť evakuovaní ranení – avšak odišlo odtiaľ len pár ľudí.
Navyše, aktivisti oznámili, že pokračujúce ostreľovanie a letecké útoky sýrskej armády zabili v stredu vo východnej Ghúte najmenej 20 civilistov.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu