Jednou vetou

Rusko rozmiestnilo v rámci cvičení vo Venezuele najväčšie bombardéry na svete

Ilustračné foto

TASR/AP

Dva ruské diaľkové strategické bombardéry Tu-160 pristáli v pondelok vo Venezuele, s cieľom zúčastniť sa miestnych leteckých cvičeniach. Informovala o tom agentúra AFP.

Približne 100 pilotov a iných členov leteckého personálu ruských vzdušných síl privítal venezuelský minister obrany Vladimir Padrino López. Pri tejto príležitosti minister vyhlásil, že účasť ruského letectva na výcviku je dôkazom „pripravenosti na obranu krajiny do posledného dychu“.

Okrem dvoch spomínaných bombardérov pristáli na medzinárodnom letisku v Caracase aj ruský An-124, ktorý je jedným z najväčších sériovo vyrábaných transportných lietadiel na svete a dopravné prúdové lietadlo Il-62.

Katarský vyslanec: Izrael zamietol letecké spojenie s pásmom Gazy

López pripomenul, že ruské letectvo už raz Venezuelu podobným spôsobom navštívilo, a to v roku 2013. Terajšie cvičenie by malo podľa jeho slov výrazne „zvýšiť úroveň interoperability systémov vzdušnej obrany“ oboch krajín.

Venezuela nakúpila v posledných rokoch ruskú vojenskú techniku v hodnote miliónov dolárov, a to aj napriek tomu, že krajina sa nachádza v hlbokej hospodárskej kríze a predpokladaná miera hyperinflácie by sa tam v roku 2019 mohla podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) vyšplhať až na 10 miliónov percent.

Tupolev Tu-160 je najťažším a najväčším nadzvukovým lietadlom, aké bolo kedy skonštruované a uvedené do prevádzky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia