Jednou vetou

Rusko rozmiestňuje v Kaliningrade rakety Iskander, vyhlásila litovská premiérka

Ilustračné foto

TASR/AP

Rusko rozmiestňuje v Kaliningradskej oblasti ďalšie systémy balistických striel Iskander schopných niesť jadrové hlavice. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie litovskej prezidentky Dalie Grybauskaite.

„Práve v tejto chvíli rozmiestňuje Rusko v Kaliningrade rakety Iskander,“ povedala v pondelok Grybauskaite na tlačovej konferencii po návšteve jednotiek NATO na základni v meste Rukla, pričom dodala, že ruské rakety nepredstavujú hrozbu len pre Litvu, ale aj „pre polovicu všetkých európskych krajín“.

Rusko rozmiestňovanie rakiet potvrdilo

Rozmiestňovanie rakiet Iskander v Kaliningradskej oblasti potvrdil pre ruské tlačové agentúry aj predseda branno-bezpečnostného výboru ruskej Štátnej dumy Vladimir Šamanov, ktorý dodal, že ide o odpoveď na posilňovanie vojenskej prítomnosti NATO na ruských hraniciach.

Raketa Iskander má vysokú presnosť zásahu a dolet 500 kilometrov, čím je schopná zasiahnuť zariadenia NATO v niekoľkých jeho členských štátoch, ktoré susedia s Ruskom. Môže byť vyzbrojená konvenčnými aj jadrovými hlavicami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia