Jednou vetou

Rusko rozšírilo cielené sankcie voči Ukrajine

Ruský premiér Dmitrij Medvedev

Foto: TASR/AP

Ruský premiér Dmitrij Medvedev rozšíril cielené sankcie Ruska voči ukrajinským jednotlivcom a právnym subjektom.

 Medvedev v utorok na sociálnej sieti Twitter oznámil, že podpísal dekrét o rozšírení zoznamu sankčných cieľov „na obranu záujmov ruského štátu, spoločností a obyvateľov Ruska“, informuje stanica Slobodná Európa.

Na predmetný zoznam pribudlo zhruba 200 jednotlivcov a právnych subjektov, hoci v tlačovom vyhlásení ruskej vlády sa o ich identite bližšie nehovorí. Rusko začiatkom novembra uvalilo „špeciálne ekonomické opatrenia“ voči 322 ukrajinským jednotlivcom a 68 spoločnostiam. Medzi sankciami figuruje zmrazenie účtov a iných aktív v Rusku či zákaz veľkých prevodov z Ruska.

Medzi jednotlivcami na pôvodnom sankčnom zozname figurujú ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov, riaditeľ Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Vasyľ Hrycak, bývalí premiéri Arsenij Jaceňuk a Julija Tymošenková, líder krymských Tatárov Mustafa Džemilev a bývalý líder Pravého sektoru Dmytro Jaroš.

Turecko varovalo Paríž pred podporou kurdských milícií v Sýrii

Zoznam je založený na dekréte ruského prezidenta Vladimira Putina z 22. októbra 2018. Šéf Kremľa v tom čase uviedol, že represívne opatrenia by sa mohli zrušiť, ak by Ukrajina stiahla všetky reštrikcie, ktoré uvalila na ruských občanov a spoločnosti.

Kyjev tak učinil po ruskej anexii Krymu v roku 2014 a v reakcii na vojenskú, politickú a ekonomickú pomoc Moskvy separatistickým skupinám na východe Ukrajiny.

Od začiatku roku 2014 zahynulo v bojoch na východe Ukrajiny približne 10.300 ľudí. Hoci Moskva odmieta zasahovanie do vnútorných záležitostí Ukrajiny, Medzinárodný trestný súd (ICC) v novembri 2016 rozhodol, že boje na východe Ukrajiny predstavujú „medzinárodný ozbrojený konflikt medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou“. Európska únia aj Spojené štáty taktiež uvalili sankcie voči Moskve ohľadom jej aktivity na Ukrajine.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia