Jednou vetou

Rusko tvrdí, že sýrske Biele prilby majú úzke väzby na teroristov

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Foto: TASR/AP

Rusko má informácie, že členovia mimovládnej organizácie Sýrska civilná obrana, nazývanej aj Biele prilby, majú úzke väzby na teroristov. Uviedla to v stredu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„Nie sme len presvedčení, ale vieme, máme informácie, že členovia Bielych prílb majú úzke väzby na teroristické skupiny v Sýrii, menovite na Džabhat an-Nusra (v súčasnosti sa táto skupina nazýva Džabhat Fatah aš-Šám, pozn. TASR). Potvrdzujú to správy nezávislých novinárov, ktorí navštevujú Sýriu, ruských a západných,“ uviedla Zacharovová, ktorú citovala agentúra TASS.

Irán nemá v Sýrii bojové jednotky ani stále základne, vyhlásil šéf sýrskej diplomacie

Tieto informácie však nie sú na Západe príliš šírené, pretože „to jednoducho nezodpovedá línii a konceptu, že ‚Asad musí odísť‘,“ dodala Zacharovová.

Biele prilby podľa agentúry TASS vydali množstvo vyhlásení, podľa ktorých sýrske letectvo bombardovalo oblasti, kde žijú civilisti. Taktiež medzi prvými šírili správy o údajnom chemickom útoku v meste Dúmá zo 7. apríla 2018. Rusko túto správu označilo za falošnú a Biele prilby označilo za nespoľahlivý zdroj informácií.

Približne 3000 príslušníkov týchto dobrovoľníckych jednotiek civilnej ochrany zachraňuje v Sýrii ľudí zo zbombardovaných domov, hasí požiare a poskytuje prvú pomoc vojnou postihnutým civilistom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia