Jednou vetou

Rusko udelilo spoločnosti Google pokutu za zobrazovanie extrémistických stránok

Budova spoločnosti Google

foto: TASR/AP

Rusko udelilo v utorok spoločnosti Google pokutu v prepočte 6588 eur za to, že vo vyhľadávačoch neznemožnila zobrazovanie stránok vyhodnotených ako extrémistické. Informáciu priniesla agentúra AFP.

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) oznámila, že spoločnosti Google udelila pokutu 500.000 rubľov (6588 eur) za to, že nezablokovala stránky, ktoré podľa zákonov patria na čiernu listinu.

Sólymosovi pokuta 9 tisíc eur neublíži. O korupcii na Okresnom úrade naďalej mlčí.

Rusko v posledných rokoch sprísnilo zákony v oblasti internetu, ktoré od vyhľadávačov požadujú, aby vymazali určitý obsah vyhľadávania, napísal webový portál The Moscow Times. Súdny spor so spoločnosťou Google sa začal v novembri.

„Zástupcovia Google boli oboznámení s požiadavkami zákona,“ uviedla služba Roskomnadzor v oficiálnom vyhlásení. Predstavitelia Google odpovedali, že podľa nich je konanie spoločnosti v súlade s ruskými zákonmi, uviedol riaditeľ Roskomnadzoru Alexander Žarnov.

Žarnov trval na tom, že spoločnosť Google neuplatňuje filtráciu obsahu, zatiaľ čo ruské vyhľadávače Yandex, Spunik a Mail.ru tejto požiadavke vyhoveli.

Zamestnanci Google štrajkom upozornili na prípady sexuálneho obťažovania

Rusko v posledných rokoch zvýšilo nátlak na populárne webové stránky a aplikácie, čo predstavitelia opozície vnímajú ako pokus o umlčanie najväčšieho fóra na politickú debatu a organizovanie protestov.

Ruský parlament schválil ešte v roku 2012 kontroverzný návrh zákona, ktorý dáva štátu rozsiahle právomoci pri blokovaní internetových stránok zaradených na čiernu listinu. Legislatíva vtedy vyvolala veľké pobúrenie internetových aktivistov i ochrancov ľudských práv.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia